Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Welcome Center wita .
  • Ostatnia zmiana 11.12.2019 przez Medyk Białostocki

Welcome Center wita

W Pałacu Branickich powstał specjalny punkt, w którym zagraniczni studenci czy naukowcy odwiedzający naszą uczelnię, uzyskają pomoc dotyczącą ich funkcjonowania na UMB i w Białymstoku.

W naszym uniwersytecie studiuje obecnie ok. 400 studentów z 30 krajów świata. Najwięcej studentów jest z krajów europejskich, sporo z USA czy Kanady, ale są też z Azji, Afryki, a nawet z dalekiej Japonii. UMB ma podpisane 28 umowy o współpracy z uczelniami z całego świata.

- Welcome Center ma pomóc osobom, które przyjechały do nas z daleka, żeby szybko się u nas zaaklimatyzowały i dobrze poczuły - mówił podczas otwarcia Centrum dr hab. Tomasz Hryszko, prodziekan ds. rozwoju i nauczania anglojęzycznego.

Jakie problemy mogą mieć obcokrajowcy? Choćby jak poruszać się po uczelni, jak załatwić sprawę w urzędzie, gdy nikt nie potrafi porozumieć się po angielsku, gdzie kupić bilet autobusowy, czy też w jakiej dzielnicy warto wynająć mieszkanie, aby wygodnie dotrzeć do campusu. Z poważniejszych spraw trzeba wyjaśniać zawiłości podatkowe przy rozliczeniu stypendiów w danych krajach, albo procedury administracyjne, by legalnie można było przebywać w Polsce przez dłuższy czas.

- Dla nas to takie banalne sprawy, ale dla obcokrajowca to rafy, z których my pomożemy mu się wydostać - dodał dziekan Hryszko.

Centrum zlokalizowane jest w prawym skrzydle Pałacu Branickich, na I piętrze (lada moment zostanie dodatkowo oznakowane, uczelnia czeka na realizację grantu związanego z dwujęzycznym oznakowaniem całego campusu UMB). Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Zatrudnieni w nim pracownicy, prócz języka polskiego, rozmawiają po angielsku, włosku i turecku. Po godzinach dostępni są mailowo: international@umb.edu.pl

Placówki typu „Welcome Center” to pomysł zaczerpnięty z uczelni w USA i na Zachodzie Europy. To właśnie tam pracownicy naszej uczelnianej placówki podpatrywali, jak wspierać swoich gości.

Uruchomienie takiego punktu to zasługa działu współpracy międzynarodowej, który zdobył na to środki z programu NAWA. Dział ten już niedługo rozpocznie prace nad aplikacją na smartfony (MyMUB), która ma ułatwić bieżące funkcjonowanie osobom z zagranicy na naszej uczelni. Ponadto, obecnie w trakcie przygotowania jest zbiór uczelnianych dokumentów w języku angielskim, które zostaną wydane w przyjaznej i poręcznej formie (statut uczelni, regulamin organizacyjny, strategia, wzory druków i formularzy, najważniejsze uczelniane uchwały i zarządzenia, dokumenty dotyczące ochrony danych osobowych itp.).

Welcome Centre - razem z działem współpracy międzynarodowej - pracuje obecnie nad kolejnymi warsztatami międzykulturowymi. Rozpoczęły się też przygotowania do nakręcenia anglojęzycznego filmu promocyjnego o UMB. Ruszył też profil skupiający zagranicznych absolwentów UMB na Facebooku. A 17 stycznia 2020 r. odbędzie się International MUB’s Karaoke Night.

bdc