Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wiosna jest kobietą.
  • Ostatnia zmiana 14.05.2019 przez Medyk Białostocki

Wiosna jest kobietą

Pod takim hasłem odbyła się pierwsza akcja profilaktyczna zorganizowana przez Uniwersyteckie Centrum Onkologii. Termin – pierwszy dzień wiosny. Goście dopisali.

Choć była to akcja prozdrowotna, to swoją atmosferą przypominała bardziej spotkanie koleżanek. Można było sobie zrobić makijaż (także ten ukrywający niedostatki po chorobach onkologicznych), albo masaż relaksacyjny. Były stoiska ze zdrowymi napojami. W gabinetach badano piersi, wykonywano też cytologię. Studentki położnictwa szkoliły panie z wykrawania zmian w piersiach. Wykłady z dietetyki (prowadziła Magda Radziszewska) odbywały się zarówno w salach chorych, jak i na korytarzu.

Wyniki akcji: ponad setka przebadanych pań pod kątem zmian w piersiach – 20 proc. z nich skierowano na szczegółową diagnostykę. Około stu pań zrobiło sobie badania cytologiczne – wykryto dwa przypadki, w których konieczna była dodatkowa diagnostyka w kierunku nowotworu.

bdc