Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wizyta ministra zdrowia.
  • Ostatnia zmiana 08.07.2021 przez Medyk Białostocki

    Wizyta ministra zdrowia

    Symboliczny czek na prawie 36 mln zł na remont Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przekazał podczas swojej wizyty na UMB minister zdrowia Adam Niedzielski. Dla szpitala dziecięcego to pierwsza tak duża modernizacja od chwili powstania placówki.

    Minister Niedzielski w Pałacu Branickich pojawił się w piątek (25 czerwca) tuż przed godz. 10. Pierwszym punktem jego wizyty było spotkanie z władzami uczelni. To odbyło się w kameralnym gronie i poruszono na nim różne aspekty związane z funkcjonowaniem UMB, ale też szpitali klinicznych.

    Dużo mówiło się o kształceniu studentów. Uczelnia od kilku lat sukcesywnie zwiększa ich liczbę (obecnie to rekordowe w historii UMB 5,6 tys. osób), przy czym jej baza dydaktyczna od lat pozostaje na niezmienionym poziomie. Jak wspomniał rektor Krętowski w efekcie są sytuacje, że zajęcia kończą się ok. godz. .22.

    Nowa organizacja pracy szpitali

    Ciekawie zapowiada się pilotaż nowego programu, który ma „optymalizować pracę szpitali” i jednocześnie ograniczyć pomiędzy nimi konkurencję. Chodzi o to, że wiele małych szpitali z tzw. ogólnych, zaczyna nieformalnie przekształcać się w placówki specjalistyczne i tylko na takich pacjentach się skupiać. A pozostałe ich odziały mają niewielkie obłożenie.

    W nowej organizacji systemu – testować to będzie m.in. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku – SOR szpitala, który jest mocno obciążony pacjentami, będzie mógł ich przekazać do innego szpitala, który ma wolne moce przerobowe. Ma to wyeliminować sytuacje, które teraz są bardzo częste, kiedy w szpitalu klinicznym z nadmiaru pacjentów ci leżą na korytarzach klinik, a w szpitalach w terenie obłożenie sięga ledwie kilkunastu-kilkudziesięciu procent. Pracę systemu ma koordynować powołana specjalnie Agencja Rozwoju Szpitalnictwa.

    - Ustaliliśmy z rektorem, że region podlaski, województwo podlaskie będzie miejscem, gdzie będziemy weryfikowali i testowali nowe rozwiązania organizacyjne, które są przygotowywane w związku z reformą szpitalnictwa – tłumaczył minister na konferencji prasowej po spotkaniu.

    Prof. Krętowski: - Dotychczasowy system nie preferował takich szpitali jak nasz i wydaje się, że zapowiedź rzeczywistej sieci współpracujących szpitali to jest to, czego wszyscy potrzebujemy.

    Przy okazji konferencji minister Niedzielki przypomniał, że od 1 lipca resort zdrowia ma wprowadza prozdrowotny program kierowany do 40-latków: „Profilaktyka plus" (blisko 1,5 tys. punktów w Polsce już zadeklarowało udział w tym programie). W jego założeniu każdy Polak, który w danym roku kończy 40 lat, będzie mieć dostęp do pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych.

    – Mamy ogromny deficyt zdrowia, który narósł przez ten czas pandemii. Wymaga podejmowania gwałtownych działań, które będą nam pomagały nadrabiać odbudowywanie zdrowia Polaków – tłumaczył minister.

    Sekwencjonowanie koronawirusa

    Sporo uwagi podczas spotkania w Białymstoku minister Niedzielski poświęcił koronawirusowi. Przy okazji odwiedził też Akademicki Ośrodek Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej UMB, w którym prowadzone są zaawansowane badania nad mutacjami Covid-19. Spotkał się tam z naukowcami, którzy na co dzień zajmują się tą tematyką badawczą.

    Obecnie najwięcej niepokoju wzbudza wariant wirusa „Delta” (wariant indyjski, a mówi się już o kolejnej jego mutacji „Delta Plus”). Specjaliści szacują, że mogą być one o 40-60 proc. bardziej zakaźne niż podstawowa wersja koronawirusa. Dlatego tak ważne staje się monitorowanie ognisk zakażeń.

    Specjaliści z UMB opracowali własną metodę badawczą, dzięki której są w stanie wykrywać takie mutacje nawet w trzy dni (standardowo trwa to kilka razy dłużej). To zaś daje szanse na skuteczną reakcję służb sanitarnych.

    - To jest nasz realny mechanizm w walce z nowymi mutacjami, przede wszystkim z mutacją Delta, która pojawia się w coraz większej skali w Europie – dodał minister.

    Remont jakiego jeszcze nie było

    Głównym punktem wizyty było jednak przekazanie przez Adama Niedzielskiego symbolicznego czeku na 35,9 mln zł na remont Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Białymstoku. Jest to ogromnie wyczekiwana inwestycja, bo placówka ta nie miała takiej modernizacji od momentu swojego powstania 30 lat temu (historycznie można by napisać nawet od 50 lat, bo szpital budowany był przeszło 20 lat).

    Za te pieniądze ma być całkowicie zmodernizowane osiem klinik (piszemy o tym w oddzielnym artykule). Prace remontowe będą wykonane ekspresowo, bo do czerwca 2023 r.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.