Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wystartowała budowa Centrum Psychiatrii.
  • Ostatnia zmiana 14.10.2020 przez Medyk Białostocki

Wystartowała budowa Centrum Psychiatrii

Rozpoczęła się budowa Centrum Psychiatrii UMB, obiektu od bardzo dawna wyczekiwanego. To inwestycja warta 40 mln zł, którą zrealizuje firma Budimex.

Czteropiętrowy budynek - trzy poziomy nad ziemią i jeden pod - zlokalizowany został na zapleczu szpitala USK. Jeszcze niedawno był tam tzw. domek szwedzki. Budowlańcy teren pod inwestycję ogrodzili w końcu wakacji. Teraz wjechał tam sprzęt ciężki, co oznacza, że ruszają prace budowlane. Robotnicy swoją część prac mają zakończyć do końca maja 2022 r.

Budynek będzie miał ok. 5,2 tys. m.kw powierzchni użytkowej. W połowie przeznaczony on będzie na Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK (tj. 1,5 kondygnacji naziemnej i 0,5 kondygnacji podziemnej, w sumie na 36 łóżek) oraz na Klinikę Psychiatrii USK (tj. 1,5 kondygnacji nadziemnej i 0,5 kondygnacji podziemnej, 40 łóżek). W kondygnacji podziemnej planuje się zlokalizowanie archiwum, szatni personelu oraz pomieszczeń technicznych. Obiekt pozwoli na świadczenie pełnego zakresu usług medycznych w dziedzinie psychiatrii, w tym pobytów całodobowych pacjentów.

Inwestycja jest warta 40 mln zł. Środki na nią pochodzą z resortu zdrowia oraz od marszałka województwa podlaskiego (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego).

Firma Budimex jest doskonale znana na naszej uczelni. To ona odpowiadała za rozbudowę i modernizację szpitala klinicznego, a także terminowe zbudowanie Centrum Symulacji Medycznych.

bdc