Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Zamień kwiaty na nadzieję.
  • Ostatnia zmiana 09.10.2023 przez Medyk Białostocki

Zamień kwiaty na nadzieję

Jak wesprzeć ciężko chore dzieci przy okazji urodzin, ślubu czy innych wydarzeń? To prostsze niż myślisz.

To były wspólne urodziny dwóch lekarek. W stylu „country”. Wieś, piękne siedlisko, szerokie grono przyjaciół. Plan idealny. Mimo to, dr Renata Posmyk i dr Nonna Anna Nowak wzbogaciły go o oryginalny pomysł. Obie panie zrezygnowały z prezentów.

- Wybór prezentu jest często dla gości kłopotliwy. Zaproponowałyśmy, by niespodzianki i kwiaty zastąpić zbiórką na rzecz Hospicjum dla Dzieci Fundacji „Pomóż Im” – mówi dr Renata Posmyk. - Zadzwoniłam do doktora Darka Kucia z hospicjum, którego znam od wielu lat. Wiem z jakim zaangażowaniem, podejściem i z jak wielkim sercem działa na rzecz swoich pacjentów. Wiele tych małych, cierpiących i potrzebujących szczególnej opieki dzieci to również moi pacjenci z poradni genetycznej. Stąd pierwszy odruch - wesprzeć to wielkie dzieło i pomóc im.

Zawsze trafiony prezent

Tak wygląda akcja „Nadzieja Zamiast Kwiatów”, którą prowadzi Fundacja „Pomóż Im”. Ważne dla siebie chwile można uczynić jeszcze bardziej wyjątkowymi.

Mało kto może zrozumieć sytuację hospicyjnych rodzin tak dobrze, jak środowisko medyczne. Dr Renata Posmyk jest specjalistą genetykiem klinicznym, dr Nonna Anna Nowak specjalistą reumatologiem. Natomiast Dominika Malinowska dietetykiem wykładającym na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Ona zorganizowała zbiórkę przy okazji swojego ślubu z Piotrem.

-  Wiem, jak wiele fundacja robi dla swoich podopiecznych i ich rodzin. Decyzja o zorganizowaniu akcji NZK w czasie ślubu była oczywista – mówi Dominika, była koordynatorka wolontariatu, a obecnie wolontariuszka Fundacji „Pomóż Im”. - Kwiaty usychają po kilku dniach, więc ich piękno zachwyca tylko przez chwilę. Pieniądze, które goście wydają na bukiety, można wykorzystać lepiej, pomagając podopiecznym Hospicjum dla Dzieci. Tego dnia nie tylko my zyskaliśmy szczęście, ale to szczęście powędrowało dalej – dodaje.

Wystarczy decyzja

W całej akcji bardzo istotny jest odzew ze strony gości. Jak oni czują się w sytuacji, gdy nie kupują kwiatów czy też prezentów?

- Zastanawiałyśmy się, jaka będzie reakcja znajomych, bo w sumie jako pierwsze zdecydowałyśmy się na taką akcję. Nie zawiodłyśmy się, bo wiemy z kim się przyjaźnimy, jacy to cudowni ludzie o dobrych sercach, solidarni, zawsze gotowi do pomocy – mówi dr Renata Posmyk.

- Goście z chęcią włączyli się w akcję, byli fantastyczni. A sama organizacja jest bardzo prosta. Wystarczyło chcieć, z resztą pomogli ludzie z fundacji – mówi Dominika Malinowska.

Organizatorem akcji może stać się każdy, komu zależy na pomocy chorym dzieciom. Okazji jest wiele. Śluby, pożegnania najbliższych, urodziny, rocznice i inne wydarzenia. Osobom zainteresowanym wsparciem dzieci Fundacja „Pomóż Im” zapewnia zaplombowaną, okolicznościową skrzynkę i dedykowane materiały drukowane (wizytówki do zaproszeń i ulotki).

Po zbiórce środki można wpłacić na konto lub dostarczyć skrzynkę do biura, gdzie przedstawiciel fundacji przeliczy ją w obecności darczyńcy. Na koniec do organizatora trafia specjalne podziękowanie.

W sprawie akcji „Nadzieja Zamiast Kwiatów” kontaktować się można pod numerem telefonu Fundacji „Pomóż Im” 85 66 22 003 oraz przez e-mail: nzk@pomozim.org.pl.

Miłosz Karbowski