Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. NCN rozdał granty.
  • Ostatnia zmiana 31.03.2014 przez Medyk Białostocki

NCN rozdał granty

Narodowe Centrum Nauki podzieliło w ubiegłorocznych konkursach na projekty badawcze ponad 1 mld zł. Najwięcej wywalczyły Uniwersytet Jagielloński (ponad 115 mln zł) i Uniwersytet Warszawski (108 mln zł).

NCN podsumowało również wyniki uzyskane przez poszczególne województwa. Najwięcej przypadło badaczom z województwa mazowieckiego - trafiło do nich ponad 347 mln zł w ponad 820 przyznanych grantach. Z kolei badacze z woj. małopolskiego za 210 mln zł realizują ponad 460 projektów. W 14 konkursach organizowanych w zeszłym roku przez NCN złożono 10 tys. wniosków.

Największą liczbę grantów - aż 280 - przyznano badaczom z UW, warte były one 108 mln zł. Z kolei UJ uzyskał 115 mln zł i realizować może 263 projekty. Wśród ośrodków, które w zestawieniach NCN wypadają najlepiej, jest również Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, który uzyskał prawie 44 mln zł w ramach 129 grantów, a także Uniwersytet Wrocławski - NCN finansuje tam 89 grantów za 33 mln zł.

Uczelnie z naszego regionu są raczej w środku stawki. Najwięcej zdobył Uniwersytet w Białymstoku (44 miejsce w kraju na 207 sklasyfikowanych ośrodków naukowych) - 4,8 mln zł. Spośród 76 złożonych wniosków uzyskał finansowanie na 12. Nasza uczelnia (61 miejsce) uzyskała 2,6 mln zł na osiem projektów badawczych, z 31 złożonych wniosków o dofinansowanie. Politechnika Białostocka (71 miejsce) - 2 mln zł na 7 projektów badawczych, z 59 złożonych wniosków. Łącznie - jako region - zajęliśmy 11 miejsce z kwotą dotacji na poziomie 10,7 mln zł.

bdc, pap (www.naukawpolsce.pap.pl)