Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Normalnie, jak nie w muzeum.
  • Ostatnia zmiana 14.05.2014 przez Medyk Białostocki

    Normalnie, jak nie w muzeum

    Wiosna w pełni zagościła już w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. Nowa pora roku stała się inspiracją do wprowadzenia nowych form edukacji.

    Oparte one zostały o naszą najświeższą wystawę: „Projekt z ryciny czytany”. Wystawa otwarta 14 lutego 2014 roku przedstawia etapy rewaloryzacji założenia pałacowo-ogrodowego Branickich w Białymstoku, począwszy od 2006 roku do dnia dzisiejszego. Tytułowa rycina to dzieło M.H. Rentza - rytownika J.K. Branickiego, wykonane w połowie XVIII wieku. Przedstawia ona salon ogrodowy Branickich od strony kanału. Rycina stała się głównym źródłem i inspiracją do współcześnie przeprowadzanych prac rewaloryzacyjnych oraz wykonanych projektów i rzeźb ogrodowych. Na wystawie prezentowane są projekty architekta Tomasza Rogali, dr Doroty Sikory oraz modele rzeźb artysty Michała Jackowskiego.

    Pałac dla każdego

    Wystawie towarzyszą nowe zajęcia edukacyjne pod hasłem:„Projekt z ryciny czytany”. Zostały one opracowane z myślą o dzieciach i młodzieży z różnych grup wiekowych. Dostosowane są one także do osób z różnym stopniem niepełnosprawności. W ramach zajęć przedstawiana jest historia głównej siedziby Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - dawnego Pałacu Branickich. Najważniejszą ideą realizowanych zajęć jest interaktywność, czyli bezpośredni kontakt dzieci i młodzieży z eksponatem. Każdy uczestnik naszych zajęć - jako pamiątkę z muzeum zabiera swój własny pałac. Bowiem wlaboratorium edukacyjnym dzieci i młodzież wykonują gipsowy odlew Pałacu Branickich, wcielając się w rolę pałacowych architektów. Autorem specjalnie na te zajęcia przygotowanych form pałacu jestprof. Jerzy Grygorczuk.

    Na zajęcia zapraszamy zarówno osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane, po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu: (85) 748 54 05 lub 748 54 67.

    Zima była

    Ciepło wiosennego słońca napawa pełnym optymizmem, zwłaszcza w perspektywie stale zwiększającej się popularności muzealnych zajęć. Jednak i zima była pod tym względem niezwykle hojna. Od 20 stycznia do 9 lutego 2014 roku w muzeum odbywały się specjalne feryjne zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych. W tym roku muzeum przygotowało dwa tematy: „Tajniki dawnej medycyny” oraz „Tajniki dawnej farmacji”. Podczas zajęć w interaktywny sposób przedstawiona została edukacja prozdrowotna wraz z elementami edukacji regionalnej. Zajęcia rozwijały także kreatywność dzieci i młodzieży. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Prawdziwym hitem była możliwość wykonania własnych medycznych mydełek w różnorodnych formach: szczęk, serca, mózgu, kości.

    Podczas ferii zimowych Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB odwiedziło ponad 200 osób, m.in. grupy zorganizowane z białostockich klubów osiedlowych, Akademii Nauki, Klub Rozrywki Krąg.

    Zakochaj się w muzeum

    Już po raz drugi Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB przygotowało również specjalną ofertę walentynkową pod hasłem: „Zakochaj się w muzeum”. Zajęcia odbywały się od 11 do 16 lutego 2014 roku. Uczestnicy poznali budowę ludzkiego serca oraz prawdziwą historię św. Walentego. Laboratorium edukacyjne zamieniło się w fabrykę glicerynowych serc. Każdy odwiedzający w tym tygodniu nasze muzeum wyszedł z niego bogatszy o jeszcze jedno serce. Z oferty walentynkowej skorzystało ponad 270 osób z białostockich przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów. Nietypowymi zajęciami zainteresowała się również ogólnopolska prasa - gościliśmy na łamach „Pulsu Biznesu” („Walenty w białym kitlu”, 14-16 lutego 2014).

    Marta Piszczatowska

    kustosz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.