Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Projekt UMB na liście podstawowej inwestycji kluczowych.
  • Ostatnia zmiana 07.05.2015 przez Medyk Białostocki

Projekt UMB na liście podstawowej inwestycji kluczowych

Zarząd województwa podlaskiego przesunął na listę inwestycji kluczowych projekt unowocześnienia aparatury badawczej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Decyzją zarządu projekt został przesunięty z listy rezerwowej na podstawową inwestycji kluczowych, czyli najważniejszych w regionie. A to oznacza, że po przygotowaniu dokumentacji i spełnieniu wymogów formalnych zostanie skierowany do realizacji i otrzyma dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

W ramach projektu zostanie kupiona nowa aparatura i urządzenia, potrzebne do prowadzenia działań badawczo-rozwojowych przez jednostki wchodzące w skład Centrum Badań Innowacyjnych PLUS. A są to: Centrum Badań Klinicznych, Pracownia Technik Mikrobiologicznych i Nanobiomedycznych, Zakład Fizjologii, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii, II Klinika Nefrologii z Oddziałem Leczenia Nadciśnienia Tętniczego i Pododdziałem Dializoterapii, Zakład Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji oraz Zakład Diagnostyki Chorób Neurozwyrodnieniowych. Badania mają dotyczyć m.in. wczesnego wykrywania i terapii cukrzycy, otyłości, zaburzeń metabolicznych, chorób neurodegeneracyjnych, przewlekłych chorób nerek i wątroby oraz chorób nowotworowych.

Koszt inwestycji wynosi 33,10 mln zł, a wnioskowana dotacja to 28,14 mln zł.

bdc