Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Rehabilitant ze specjalnością taniec .
  • Ostatnia zmiana 31.12.2014 przez Medyk Białostocki

    Rehabilitant ze specjalnością taniec

    Nordic walking, taniec, a nawet jazda na rowerze mogą pomóc w utrzymaniu sprawności przy chorobie Parkinsona. Ok. 90 tys. Polaków dotyka ta choroba

    Konferencję na temat sposobów zmagania się z tą chorobą zorganizowano w Łodzi. Wzięło w niej udział ok. 160 neurologów, specjalistów rehabilitacji i fizjoterapeutów.

    Prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona prof. Andrzej Bogucki powiedział, że choroba ta ma złożony obraz kliniczny, jednak na pierwszy plan wysuwają się w niej zaburzenia ruchowe upośledzające funkcjonowanie pacjenta w życiu codziennym. - Leczenie farmakologiczne i operacyjne w odniesieniu do niektórych zaburzeń ruchowych jest skuteczne w ograniczonym stopniu lub wręcz nieskuteczne. Dlatego rehabilitacja jest niezbędna na każdym etapie rozwoju choroby - podkreślił neurolog.

    Zdaniem prof. Boguckiego, w chorobie Parkinsona występują objawy niespotykane w innych schorzeniach. Stwarzają one możliwości zastosowania metod rehabilitacji, które byłyby nieskuteczne w przypadku innych chorób. Jedną ze specyficznych metod rehabilitacji w chorobie Parkinsona jest tzw. cueing. Polega on na ułatwianiu pacjentowi wykonywania ruchów przy pomocy bodźców zewnętrznych – wzrokowych, słuchowych czy dotykowych.

    Wśród form aktywności zalecanych pacjentom z chorobą Parkinsona można wymienić nordic walking. Wyniki badań potwierdzają, że marsz z kijkami przynosi poprawę sprawności chodu, która utrzymuje się dłużej niż trwa sam cykl ćwiczeń.

    Według prof. Boguckiego, zalecaną metodą rehabilitacji jest także taniec, zwłaszcza tango, ponieważ narzucany przez muzykę rytm ułatwia wykonywanie ruchów. Pacjenci, którzy mają poważne problemy z chodzeniem, mogą bez problemów jeździć na rowerze.

    bdc, pap nauka

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.