Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Rektor UMB przewodniczącym Kolegium Rektorów białostockich uczelni.
  • Ostatnia zmiana 08.11.2012 przez Medyk Białostocki

Rektor UMB przewodniczącym Kolegium Rektorów białostockich uczelni

Prof. Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, został ponownie wybrany na przewodniczącego Kolegium Środowiskowego Rektorów Uczelni Wyższych w Białymstoku (5.11).

Kolegium Rektorów jest instytucją, której zadaniem jest wspólne działanie na rzecz lepszego funkcjonowania białostockich uczelni wyższych, ale też integrowanie środowiska akademickiego z mieszkańcami miasta i regionu. Prof. Nikliński był dotychczasowym przewodniczącym kolegium – w kadencji 2008-2012.

Kandydaturę rektora UMB do reelekcji zgłosił prof. Leonard Etel, rektor Uniwersytetu w Białymstoku. Argumentował to tym, że prof. Nikliński doskonale sprawdził się na tym stanowisku pracując przez minione cztery lata, a już zdobyte przez niego doświadczenie będzie mógł wykorzystać w nowej kadencji. Dodatkowo doceniony został wkład rektora w działania na rzecz integracji białostockich szkół wyższych oraz ich współpracy z lokalną społecznością. Poparcia dla tej kandydatury udzielił również prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej.

W efekcie prof. Jacek Nikliński został jednogłośnie wybrany na przewodniczącego Kolegium Środowiskowego Rektorów Uczelni Wyższych w Białymstoku na kadencję 2012 -2016.

Aktualnie w skład Kolegium wchodzi 13 szkół wyższych z Białegostoku, w tym 5 publicznych – Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Akademia Teatralna w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie Wydział Instrumentalno Pedagogiczny w Białymstoku i 7 niepublicznych – Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, Wyższa Szkoła Medyczna, Wyższa Szkoła Menedżerska, Wyższa Szkoła Matematyki i Informatyki Użytkowej, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna,  oraz Wyższe Seminarium Duchowne, które posiada kościelną osobowość prawną.

bdc