Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Szpitalny sezon budowlany .
 • Ostatnia zmiana 31.12.2014 przez Medyk Białostocki

  Szpitalny sezon budowlany

  Udało się wznowić budowę gmachu Centrum Badań Innowacyjnych UMB. Budowlańcy zabrali się też za wielopoziomowy parking dla szpitala klinicznego. Na razie kopią w głąb.

  Starszy brat też się modernizuje

  Kurację odmładzającą przechodzi także szpital wojewódzki w Białymstoku, z którego to właśnie wywodzi się nasz szpital kliniczny. Ta zlokalizowana przy ul. Skłodowskiej placówka w najbliższych latach przejdzie gruntowną modernizację, która kosztować będzie ok. 160 mln zł.

  Za 26 mln zł przystosowany zostanie dla potrzeb położnictwa, ginekologii i neonatologii budynek dawnej pediatrii. Wymienione zostaną wszystkie instalacje, wzmocnione fundamenty, tak by dobudować jeszcze jedno piętro w budynku. Obiekt gotowy będzie za trochę ponad rok.

  Po drugiej stronie ulicy Skłodowskiej zburzona została też charakterystyczna rotunda znajdująca się obok szpitala wojewódzkiego (mieściła się tam rehabilitacja). Już niedługo w jej miejscu stanie czterokondygnacyjny budynek z lądowiskiem dla śmigłowców na dachu. Prace przy modernizacji tej części szpitala obejmą też dobudowanie dwóch pięter do istniejącego budynku, dla oddziałów laryngologii i okulistyki.

  Centrum Badań Innowacyjnych będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem nie tylko w kraju, ale tej części Europy. Ma skupiać w sobie najnowocześniejszy sprzęt obliczeniowy wsparty technologią do teletransmisji. Tu będą pracować naukowcy, ale też szkolić się studenci zajmujący się np. biostatystyką (na rynku brakuje takich specjalistów). Prócz laboratoriów badawczych, będą sale wykładowe, ale też pomieszczenia do pracy dla profesorów wizytujących.

  Zgromadzenie w jednym miejscu nowoczesnej technologii jest niezbędne, ponieważ współczesna medycyna jest coraz bardziej skomputeryzowana. Ilość danych, jaka powstaje każdego dnia, jest tak wielka, że lekarz czy naukowiec już sam nie potrafi nad nimi zapanować. Potrzebni są specjaliści od medycznej analizy statystycznej.

  Według pierwotnych harmonogramów w budynku CBI naukowcy mieli pracować już od tego roku akademickiego. Ogromne zamieszanie wprowadziła jednak sytuacja finansowa głównego wykonawcy - firmy Polbud. Po kilku miesiącach oczekiwania firma zbankrutowała. Uczelnia chwilę wcześniej wypowiedziała jej umowę i zaczęła poszukiwać nowego partnera. Cały kłopot z inwestycją był taki, że finansowana jest ze środków unijnych. Konieczne więc były dodatkowe negocjacje związane ze zmianą harmonogramu budowy. Wszystko się udało. Całość ma być gotowa do czerwca 2015 r.

  Rozpoczęła się też kolejna inwestycja w ramach rozbudowy i modernizacji szpitala klinicznego. W miejscu lądowiska dla śmigłowców - między Collegium Pathologicum, ul. Waszyngtona a budynkiem szpitala USK - powstanie parking wielopoziomowy. Budowlańcy już rozpoczęli prace ziemne. Helikoptery pogotowia ratunkowego lądują już zaś nowym lądowisku zlokalizowanym na dachu nowej części szpitala.

  Warto przypomnieć, że w nowej części szpitala USK pacjenci powinni się pojawić w nowym roku. Zaś cała przebudowa i modernizacja szpitala zakończy się w połowie 2017 r.

  bdc

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.