Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. To oni stali za in vitro - zespół prof. Szamatowicza.
  • Ostatnia zmiana 21.11.2012 przez Medyk Białostocki

    To oni stali za in vitro - zespół prof. Szamatowicza

    Mówimy in vitro – myślimy prof. Marian Szamatowicz. Błąd. Nawet sam profesor mówi, że za sukcesem stoi cały jego zespół

    A o zespole zwykle się nie mówi w mediach. Dlatego chcemy krótko opisać każdego z naukowców-lekrzy, którzy przyczynili się do tego wielkiego sukcesu i pokazać jak potoczyły się ich dalsze losy (na zdjęciu od lewej: dr hab. Euzebiusz Sola, prof. Waldemar Kuczyński, prof. Sławomir Wołczyński, prof. Marian Szamatowicz, prof. Jerzy Radwan, prof. Marek Kulikowski; fotografię wykonano w 1987 r. dwie godziny po urodzeniu pierwszego dziecka z in vitro)

     

    Prof. Marian Szamatowicz(ur. w 1935 r): ginekolog-położnik. To właśnie w kierowanym przez niego Ośrodku Leczenia Niepłodności 12 listopada 1987 roku przyszło na świat pierwsze dziecko poczęte metodą in vitro. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, (na studia na AM w Białymstoku nie został przyjęty ze względu na niewłaściwe pochodzenie – jego ojciec był młynarzem). Po studiach ukończonych z wyróżnieniem rozpoczął pracę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku, a od 1963 roku pracę w szpitalu klinicznym. Ma specjalizację z położnictwa i chorób kobiecych. Od początku swojej pracy zawodowej interesuje się endokrynologią rozrodu: najpierw hyperandrogenizacją u kobiet, potem niepłodnością i zaburzeniami cyklu płciowego. Ma w swoim dorobku 170 publikacji naukowych w kraju i za granicą, jest współtwórcą kilkunastu podręczników medycyny.

    O sobie mówi: ja byłem tylko szefem, sukces udało się osiągnąć dzięki pracy całego zespołu i jego zaangażowaniu. Jednak jak powiedział Napoleon: wojnę wygrywają żołnierze, ordery dostają dowódcy.

     

    Zespół:

    Prof. Sławomir Wołczyński (ur. w 1957 r.):w zespole prof. Szamatowicza odpowiedzialny był za sprawy embriologiczne, (czyli opiekował się zarodkami). Kilka lat temu przejął „pałeczkę” po prof. Szamatowiczu – jest kierownikiem Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej, gdzie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności. Członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych: m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Towarzystwa Biologii Rozrodu, Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embiologii. Jest też prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest endokrynologia ginekologiczna i biologia molekularna.

     

    Prof. Waldemar Kuczyński(ur. w 1955 r.) w zespole odpowiadał za andrologie – przygotowanie nasienia. Nadal pracuje w Klinice Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, od lat ma też swój prywatny ośrodek „Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej Kriobank” w Białymstoku. Działa w wielu towarzystwach naukowych, jest m.in. przewodniczącym sekcji płodności i niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

     

    Dr hab. Euzebiusz Sola(ur. 1947) specjalizował się w pobieraniu komórek. Choć nie zrobił kariery naukowej, uchodzi za doskonałego klinicystę. Prowadził oddział ginekologii, obecnie jest zastępcą kierownika Kliniki Rozrodczości - prof. Sławomira Wołczyńskiego.

     

    Prof. Jerzy Radwan– Jest absolwentem AMB. Po studiach (w 1971 roku) rozpoczął prace na macierzystej uczelni, a następnie w Klinice Ginekologii AMB. W 1984 roku wyjechał na półtora roku do Kliniki Ginekologii (Pracowni Pozaustrojowego Zapłodnienia) Uniwersytetu w Paryżu oraz Rouen we Francji. W 1987 roku wchodził w skład zespołu, kierowanego przez prof. Szamatowicza. W latach 1988-1991 był ordynatorem oddziału położnictwa i ginekologii w Pile, a w latach 1991-2007 kierownikiem Kliniki Ginekologii i Rozrodczości Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Od 1997 roku jest właścicielem jednego pierwszych w Polsce prywatnych ośrodków zajmujących się in vitro - Centrum Leczenia Niepłodności Gameta w Łodzi.  

     

    Prof. Marek Kulikowski(ur. 1945) – w zespole prof. Szamatowicza zajmował się pobieraniem komórek jajowych podczas endoskopii. Ma specjalizację z położnictwa i ginekologii, endokrynologii i ginekologii onkologicznej. Przez wiele lat pracował jako ordynator oddziału ginekologii i położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku. Był też wieloletnim konsultantem wojewódzkim ds. ginekologii i położnictwa. Obecnie pracuje w Klinice Perinatologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

     

    Katarzyna Malinowska-Olczyk

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.