Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. UMB w strategii rozwoju Podlasia i Białegostoku.
  • Ostatnia zmiana 17.02.2014 przez Medyk Białostocki

    UMB w strategii rozwoju Podlasia i Białegostoku

    Zarówno samorząd województwa podlaskiego, jak i prezydent Białegostoku, widzą szansę rozwoju regionu we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.

    Na początku stycznia samorząd województwa przedstawił pięć priorytetowych zadań, których spełnienie gwarantuje rozwój Podlasia.

    Pierwszym jest zaopatrzenie regionu w energię elektryczną. Kluczem do sukcesu ma być dokończenie prac przy moście energetycznym Polska - Litwa. Drugim priorytetem jest rozbudowa gazowej sieci dystrybucyjnej. Chodzi zwłaszcza o spełnienie wymagań przemysłu, który nie może opierać się na sieci przeznaczonej dla indywidualnych odbiorców. Trzecie wyzwanie dotyczy rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Tu nadzieją jest rozbudowa internetu szerokopasmowego w ramach Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

    Czwarty z priorytetów dotyczy m.in. naszej uczelni. Prócz ogólnego stwierdzenia, że samorząd chce wspierać poprawę jakości kształcenia, to zarząd województwa planuje razem z władzami UMB stworzyć program do kształcenia lekarzy geriatrów. Opieka nad osobami starszymi i problemy z tym związane to temat, który dopiero niedawno przebił się do głównego nurtu medialnego. A to dlatego, że wszelkie prognozy demograficzne wskazują na to, że ludzie będą żyć coraz dłużej. Zaś specjalistów geriatrów i ośrodków, które potrafią zajmować się takimi pacjentami, jest za mało. Wsparcie dla seniorów to nie tylko priorytet naszego samorządu; taki sam cel postawiła sobie Unia Europejska.

    Ostatnim - piątym priorytetem - jest poprawa sieci transportowej w regionie. Najpierw ma się zakończyć budowa drogi ekspresowej Warszawa - Białystok (w perspektywie trzech lat). Później należy się spodziewać rozpoczęcia prac nad drogową Via Baltica oraz kolejową Rail Baltica.

    Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski - na podstawie pierwszych wyników konsultacji społecznych „Białystok 2020” - stwierdził, że szansą na rozwój miasta jest wykorzystanie jego potencjału akademickiego. Kluczem do sukcesu ma być postawienie na branże nowoczesnych technologii oraz na medycynę.

     - Mamy bardzo wysoko oceniany Uniwersytet Medyczny, jeden z najlepszych - jeżeli nie najlepszy - wydział lekarski i farmaceutyczny w kraju. Chcemy postawić na rozwój dziedzin związanych z medycyną, w tym także przemysłu, który będzie produkował na potrzeby branży medycznej - powiedział dla serwisu Newseria prezydent Truskolaski.
    W Białymstoku studiuje ok. 40 tys. osób. Na UMB ok. 4 tys.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.