Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uniwersytet dla młodych i starszych.
  • Ostatnia zmiana 31.12.2014 przez Medyk Białostocki

Uniwersytet dla młodych i starszych

Wystartowała trzecia edycja Uniwersytetu Zdrowego Przedszkolaka i druga Uniwersytetu Zdrowego Seniora. Obie „uczelnie” to dzieło pracowników Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB.

Idea powstania uniwersytetów wiąże się z popularyzacją profilaktyki zachowań prozdrowotnych.

Maluchy - przeważnie 5-latki - uczą się historii medycyny, ale też podstaw psychologii, fizjologii, diabetologii, udzielania pierwszej pomocy, czy nawet porad typu, jak się robi zastrzyki, tabletki, czy przeprowadza doświadczenia chemiczne. Wszystkie zajęcia to w zasadzie interaktywne warsztaty, podczas których jest dużo zabawy i śmiechu.

Seniorzy - grupa osób 60+ - ma trochę inaczej ułożony program. Dużo miejsca poświęca się w nim na tematy związane ze zdrowym sposobem życia, z dietą, profilaktyką raka piersi, ale też na udzielanie porad, jak opiekować się wnukami. Nie zabraknie zajęć związanych z obsługą komputera i internetu, można będzie spróbować swych sił w nordic-walkingu i bieganiu. Seniorzy nauczą się też, jak stawiać bańki i robić zastrzyki.

Egzaminy końcowe nie są przewidywane. Dyplom otrzyma każdy, kto przez rok będzie uczęszczał na zajęcia.

bdc