Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uniwersytet Młodych Wynalazców .
 • Ostatnia zmiana 31.12.2014 przez Medyk Białostocki

  Uniwersytet Młodych Wynalazców

  Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zrealizuje dwa projekty naukowe w ramach Uniwersytetu Młodych Wynalazców ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki. Ich najważniejszym zadaniem jest rozbudzanie naukowych pasji wśród uczniów szkół gimnazjalnych i średnich.

  Program Uniwersytet Młodych Wynalazców wspiera zdolnych uczniów w rozwijaniu kreatywności i naukowych pasji. Uczniowie i ich nauczyciele będą mogli m.in. prowadzić wspólnie z kadrą akademicką projekty naukowe, korzystać z bibliotek uniwersyteckich oraz laboratoriów. Pod okiem profesorów młodzież stworzy wynalazki, wykona doświadczenia, przygotuje publikacje naukowe.

  W sumie do konkursu zgłoszono ok. 100 wniosków, z których komisja wybrała 40 projektów. Wśród nich dwa z UMB (oba z Wydziału Farmaceutycznego). Są to: „Ocena zmian w metabolizmie w komórkach skóry powstałych pod wpływem promieniowania UV i czynników chemicznych” oraz „Moja przygoda z nauką - wybrane aspekty zdrowotne owoców egzotycznych”.

  Budżet całego programu to 2 mln zł. Każdy z wybranych projektów otrzyma 50 tys. zł dofinansowania.

  - W ostatnich latach powstało setki nowoczesnych laboratoriów, bibliotek, centrów nauki. Tę bazę uczelnie mogą wykorzystać również do popularyzacji nauki i edukacji uczniów, którzy w przyszłości będą studentami, a może i naukowcami. Chciałabym, aby uczelnie otworzyły się na uczniów i nauczycieli. Wszyscy na tym skorzystają - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

  Program potrwa do listopada 2015, a finansowany jest z funduszy unijnych - z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.