Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Prof. Jerzy Sarosiek doctor honoris causa UMB .
 • Ostatnia zmiana 29.01.2016 przez Medyk Białostocki

  Prof. Jerzy Sarosiek doctor honoris causa UMB

  Absolwent z 1969 r. Wydziału Lekarskiego ówczesnej Akademii Medycznej w Białymstoku, światowej sławy autorytet w zakresie badań chorób układu pokarmowego, naukowy partner laureata nagrody Nobla z 2005 r. prof. Barry'ego Marshalla - prof. Jerzy Sarosiek wyróżniony został tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

  Jerzy Sarosiek. Zwycięzca - wywiad 

  Doctor Honoris Causa od kulis 

   

  Uroczystość wręczenia honorowego doktoratu odbyła się w Auli Magna Pałacu Branickich. Z tej okazji Senat uczelni zebrał się na specjalnym posiedzeniu. Uczestniczyli w nim m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński oraz w imieniu prezydenta Białegostoku jego zastępca Rafał Rudnicki.   

  - To wielkie dobro, panie profesorze, że pan, absolwent naszej Alma Mater, pracując w wielu ośrodkach zagranicznych, prezentuje i reprezentuje rodzimą uczelnię, potwierdzając jej renomę i pozycję w świecie nauki - mówił do zebranych rektor UMB prof. Jacek Nikliński. Kilkakrotnie podkreślał, że nadanie tytułu profesorowi Sarosiekowi to wielki honor dla społeczności akademickiej UMB. 

  W laudacji prof. Jerzy Pałka, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego UMB, stwierdził, że pionierskimi odkryciami Sarosieka są badania nad enzymatycznymi szlakami syntezy mucyn oraz nad rolą zaburzeń tych szlaków w rozwoju chorób układu pokarmowego.

  - Wyniki badań zostały wykorzystane we współczesnych procedurach farmakoterapeutycznych chorób przewodu pokarmowego. Z tego względu stanowią one innowacyjny wkład do współczesnej wiedzy o patogenezie chorób układu pokarmowego - dodał prof. Pałka.

  Prof. Pałka podkreślił, że dzięki zaangażowaniu i współpracy prof. Sarosieka z ośrodkami naukowymi w Europie i Stanach Zjednoczonych wielu naukowców z UMB mogło szkolić się w najlepszych placówkach badawczych na świecie. Z drugiej zaś strony wybitni amerykańscy naukowcy przyjeżdżali do Białegostoku ze swoimi wykładami.

  - Cieszę się tym, bo Pan Profesor jako absolwent ówczesnej AMB jest doskonałym przykładem na to, jak ważną uczelnią wyższą jest UMB. Uniwersytet Medyczny to marka sama w sobie i nie tylko na poziomie krajowym, ale na poziomie światowym - wtórował wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.

  - Uczelnia nie tylko kształci, ale też promuje nasze województwo i region w Polsce, Europie i na świecie. Jednocześnie jest najważniejszą uczelnią od strony innowacyjności badań i rozwoju. Myślę, że sobie i wszystkim życzyłbym, by te wszystkie plany UMB do osiągnięcia były dalej rozwijane i realizowane, także przy współpracy samorządu i rządu - dodał marszałek Jerzy Leszczyński.

  Dyplom doctora honoris causa UMB prof. Sarosiekowi wręczyła dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. Elżbieta Skrzydlewska.

  - Uzyskanie tego tak zaszczytnego tytułu z mojej Alma Mater - mówił podczas uroczystości wyróżniony - zawsze będę nosił najgłębiej w moim sercu i w mojej duszy, a moja pamięć o tym nigdy nie zagaśnie. To największy honor w mojej karierze naukowo-badawczej.

  Wojciech Więcko

   

  Prof. Jerzy Sarosiek pochodzi z okolic Sokółki. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku, gdzie w 1969 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 1985 r. stopień doktora habilitowanego. Od 1986 r. działalność naukową prowadzi w różnych ośrodkach naukowych w USA, m.in. w Nowym Jorku, Virginii i New Jersey. Obecnie jest dyrektorem centrum badań medycyny molekularnej na Teksańskim Uniwersytecie Technicznym w El Paso. Jest członkiem międzynarodowej organizacji badającej choroby przełyku.

  Prof. Sarosiek jest współautorem 129 publikacji, 18 książek oraz 196 komunikatów konferencyjnych, a także współtwórcą dwóch patentów. Jego odkrycia są publikowane w wielu specjalistycznych czasopismach naukowych o łącznym IF 400 i wskaźniku cytowań 2,3 tys.

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.