Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Zjedz mnie. Międzynarodowo .
 • Ostatnia zmiana 19.06.2019 przez Medyk Białostocki

  Zjedz mnie. Międzynarodowo

  Na UMB studiują młodzi ludzie z 30 krajów! A gdzie najlepiej się poznać? Wiadomo, że na imprezie. Można iść do klubu albo zorganizować „domówkę”. A jak wybieramy drugi wariant, to już naukowo udowodniono, że te najlepsze odbywają się w kuchni. To była idea organizacji International Cooking Day na UMB.

  Największa kuchnia na naszej uczelni znajduje się na III piętrze gmachu Wydziału Nauk o Zdrowiu. Zajęcia tam mają m.in. studenci dietetyki. Kilka stanowisk kuchennych, lodówki, kuchenki gazowe. Słowem wszystko, aby zrobić świetną imprezę.

  Nim zaczęto gotować, zorganizowano kulinarny quiz. Uczestników podzielono na dwie grupy: kadra (kapitan prorektor prof. Adrian Chabowski) oraz studenci. Zgadywano, z jakich części świata pochodzą dane potrawy czy ich składniki, odgadywano zapachy. Finałem była konkurencja sprawnościowa: ubijanie białek na sztywną pianę. Tu klasą dla siebie była prodziekan prof. Bożena Dobrzycka. Finalnie nieznacznie wygrała kadra.

  Druga część imprezy to było już gotowanie. Wszyscy podzielili się na kilkuosobowe zespoły. Przygotowywano dania z różnych części świata. Były m.in. placki ziemniaczane, burgery, curry, paella, czy sałatka ziemniaczana. Na wszelki wypadek, gdyby gotowanie nie wyszło, organizatorzy mieli zapas babki ziemniaczanej i zupy pho. Ostatecznie podzieliły one los przystawek przed daniami głównymi.

  W UMB studiuje ok. 400 obcokrajowców. Najwięcej na anglojęzycznym kierunku lekarskim (English Division, w tym roku obchodzony jest jubileusz 15-lecia powołania tego kierunku). W tym roku naukę rozpoczęli też studenci na międzynarodowych studiach doktorskich realizowanych w ramach prestiżowego grantu z programu Horyzont 2020. Ilościowo najwięcej osób pochodzi z krajów europejskich (Szwecja, Finlandia, Hiszpania), są też studenci z USA i Kanady, z krajów Bliskiego Wschodu, Indii, Pakistanu, a nawet Japonii.     

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.