Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Blok operacyjny: najważniejszy i niedostępny.
 • Ostatnia zmiana 13.05.2016 przez Medyk Białostocki

  Blok operacyjny: najważniejszy i niedostępny

  Blok operacyjny to chyba najbardziej niedostępne miejsce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Ze względu na reżim sanitarny, mogą tam wejść tylko osoby bezpośrednio włączone w wykonywanie zabiegów operacyjnych.

  To jedno z najważniejszych miejsc szpitala klinicznego odwiedziliśmy z aparatem fotograficznym. Blok to w sumie 26 sal operacyjnych (choć obecnie wykorzystanych jest 23). 12 tych supernowoczesnych pomieszczeń znajduje się w nowej części szpitala, siedem - w starej części szpitala, dodatkowe dwa działają przy Klinice Kardiochirurgii, cztery na ginekologii i położnictwie, a jedno w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej. Na tych salach dziennie wykonywanych jest co najmniej 60 planowych zabiegów i średnio 10 tzw. „ostrych”. W tym wszystkie najtrudniejsze operacje i zabiegi nierealizowane w innych szpitalach w regionie.

  Podczas operacji w razie konieczności wykonywane są też śródoperacyjne badania histopatologiczne, tzw. intry (szpital współpracuje z Zakładem Patomorfologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku). Wynik badania uzyskiwany jest ciągu pół godziny, a to w konsekwencji wpływa na dalsze postępowanie chirurgiczne, poprawia bezpieczeństwo pacjenta i komfort pracy lekarzy. 

  km

  Na zdjęciach blok operacyjny w nowej części szpitala.

  Od prawie roku w USK działa jeden z najnowocześniejszych w Polsce oddziałów pooperacyjnych z 12 doskonale wyposażonymi stanowiskami. Trafiają tam pacjenci bezpośrednio po najcięższych zabiegach chirurgicznych. Przez dobę po operacji są tam monitorowani (kontrolowane są funkcje życiowe m.in. ciśnienie, tętno, saturacja, oddech, temperatura ciała).

  Wszystkie sale wyposażone są w kamery i tory wizyjne, które umożliwiają bezpośredni podgląd pola operacyjnego zarówno na dużym ekranie na sali operacyjnej, jak też na ekranach w poszczególnych klinikach. Na sale operacyjną mogą też być przesyłane cyfrowe zdjęcia np. z Zakładu Radiologii.

  Wszystkie sale głównego bloku operacyjnego wyposażone są w nowoczesne, specjalistyczne stoły z wymiennymi blatami.  Każdy z nich wyposażony jest w materac ogrzewający chorych. Stanowiska do operacji oświetlają bezcieniowe lampy operacyjne z tzw. jednostką centralną i satelitą.

  Wszystkie sale operacyjne wyposażone są w system filtrów z pełną klimatyzacją i nawiewem laminarnym. Rozwiązanie to uniemożliwia przedostawanie się bakterii i zanieczyszczeń z innych pomieszczeń i pozwala na utrzymanie odpowiedniej czystości powietrza.

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.