Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Konkurs na hymn uczelni.
 • Ostatnia zmiana 26.11.2012 przez Medyk Białostocki

  Konkurs na hymn uczelni

  Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ogłasza konkurs na stworzenie hymnu uczelni. Planuje się, że pieśń rozbrzmi na inaugurację nowego roku akademickiego.

  Idea stworzenia dedykowanego uczelni utworu narodziła się podczas październikowego zjazdu mieszkających w Ameryce Północnej Absolwentów i Przyjaciół UMB, które odbyło się w Chicago (USA). Podczas tego zjazdu JM Rektor Jacek Nikliński wraz z przedstawicielami uczelni zwiedzał założony w XIX-wieku Uniwersytet Notre Dame. Uczelnia ta ma własny hymn - „Notre Dame, Our Mother” - który jest tak skomponowany, by można go zagrać i zaśpiewać w wersji poważnej na oficjalnych uroczystościach, ale też bardziej dynamicznej, kiedy mają go zaśpiewać kibice na stadionie przed zawodami sportowymi. Słowa są zawsze takie same, w zależności od uroczystości zmienia się tylko rytm melodii.

  - Hymn uczelni byłby elementem integrującym środowisko. Wzmacniałby też poczucie patriotyzmu lokalnego, uczelnianego. Byłby śpiewany podczas najważniejszych uroczystości, mógłby być odtwarzany także przed zawodami sportowymi – mówi prof. Jacek Nikliński, rektor UMB.

  Na razie cały konkurs jest w sferze organizacji. Powołana jest już komisja konkursowa, w skład której wchodzą władze uczelni (prof. Jacek Nikliński, rektor UMB, prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy UMB, prof. Sławomir Wołczyński, prezes Fundacji UMB oraz dziekani trzech wydziałów), przedstawiciele władz Białegostoku (Włodzimierz Kusak, przewodniczący Rady Miasta), przedstawiciele studentów, a także specjaliści z zakresu muzyki (prof. Bożenna Sawicka, dziekan Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego, a jednocześnie dyrygent Chóru UMB oraz Roberto Skolmowski, dyrektor Europejskiego Centrum Sztuki - Opera i Filharmonia Podlaska).

  W poniedziałek (26.11) na pierwszym spotkaniu komisji konkursowej zapadła decyzja, że uczelnia zwróci się do profesjonalnych twórców z prośbą o przygotowanie propozycji hymnów (zarówno słowa jak i muzyka). Następnie spośród skomponowanych utworów społeczność akademicka wybierze ten jeden - hymn uczelni.

  - Hymn musi być krótki, wpadający w ucho. To musi być hit, żeby wszyscy chcieli go śpiewać – przekonywał członków komisji Roberto Skolmowski. Jego zdaniem utwór powinien być w rytmie marszowym.

  Rektor prof. Jacek Nikliński ma nadzieję, że cała procedurę uda się zakończyć do końca tego roku akademickiego, tak by inauguracja nowego, rozpoczęła się od uroczystej premiery hymnu.

   

  Uwagi i sugestie co do tego jak powinien wyglądać hymn, co powinna zawierać jego treść prosimy kierować na maila: medyk@umb.edu.pl

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.