Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 60. urodziny Giganta .
 • Ostatnia zmiana 14.03.2023 przez Medyk Białostocki

  60. urodziny Giganta

  Kiedy go zbudowano i przyjęto pierwszych pacjentów, nikt nie myślał o uroczystości otwarcia czy przecięcia wstęgi. 60 lat później uczczono ten moment stosowną galą i wspaniałym tortem. Uroczystość odbyła się w Aula Magna Pałacu Branickich 8 grudnia 2022 r.

  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, wcześniej nosił nazwę Państwowego Szpitala Klinicznego. W świadomości pacjentów to zawsze jednak był „gigant”. Gigant – bo to największy szpital w regionie i jeden z 10. największych szpitali w Polsce.

  15 grudnia 1962 roku do szpitala trafili pierwsi pacjenci, przewiezieni na wózkach z oddziału chirurgii pobliskiego szpitala wojewódzkiego. Trafili do I Kliniki Chirurgii na czwartym piętrze. Pierwszy dyżur pełnił ówczesny dr Zbigniew Puchalski (później profesor i szef tej kliniki, a także rektor AMB/UMB). Przy czym nie było to żadne wyróżnienie, a po prostu tak wypadło z grafika. Dyrektorem szpitala był dr Antoni Tołoczko. W kolejnych miesiącach już 1963 roku – od kwietnia do września – przenosiły się kolejne kliniki: II Klinika Chirurgii, Klinika Otolaryngologii, Klinika Położnictwa i Chorób Kobiecych, Klinika Neurologii z oddziałem Neurochirurgii, dwie kliniki Chorób Wewnętrznych, a także Apteka.

  Szpital od samego początku był ogromny. Nowoczesność to prócz sprzętów, była przede wszystkim przestrzenią – duże sale chorych i szerokie korytarze (700 łóżek chorych i 12 sal operacyjnych). Prof. Puchalski do dziś wspomina, że pierwszy raz w życiu widną jechał właśnie w tym szpitalu.

  Współczesność

  Jak się zmienił szpital przez 60 lat? Powiększył się dwukrotnie. Przede wszystkim za sprawą rozbudowy i modernizacji (trwała przeszło dziesięć lat i zakończyła się w 2018 roku), ale także przez przejęcie szpitala zakaźnego na Dojlidach. To nadal najnowocześniejszy i najlepszy szpital w północno-wschodniej Polsce.

  Pracuje tu 3,1 tys. osób (w tym 700 lekarzy – 64 z tytułem profesora, ponad 1,1 tys. pielęgniarek i położnych), w 38 klinikach (hospitalizowanych tu jest ponad 50 tys. pacjentów rocznie) i 43 poradniach specjalistycznych (ok. 200 tys. osób może liczyć na pomoc). W szpitalu jest 910 łóżek dla chorych (w tym 113 łóżek intensywnego nadzoru), blok operacyjny z 26 salami, nowoczesny SOR (38 tys. pacjentów rocznie) i lądowisko dla śmigłowców na dachu szpitala. USK to też miejsce kształcenia się studentów UMB (prawie 6 tys. osób) i rezydentów (ok. 200).

  – To ludzie są kwintesencją tego szpitala. Obejmując funkcję dyrektora 2,5 roku temu, wiedziałem, że to jest fajny zespół, bo dyrektorem zostałem po 25 latach pracy w tym szpitalu. Prawdziwy hart ducha wykazaliśmy jednak podczas pandemii. Nawet w najgorszym okresie nie zaprzestaliśmy ani chwilę udzielania pomocy pacjentom niecovidowym – powiedział podczas dr. hab. Jan Kochanowicz, dyrektor szpitala USK.

  Przyszłość

  Spora część wystąpienia dyrektora Kochanowicza dotyczyła planów szpitala, zwłaszcza tych dotyczących obiektu na Dojlidach. Ten powstał na przełomie lat 50. oraz 60. i wymaga pilnej modernizacji.

  Jako pierwsze powstaną nowe kliniki zakaźne (nowy budynek E2, koszt 50 mln zł, budowa rozpocznie się przed wakacjami). Jednak marzeniem jest stworzenie tam Uniwersyteckiego Centrum Onkologii Spersonalizowanej. Koszt: 615 mln zł.

  - To ma być połączenie możliwości diagnostycznych i badawczych Uniwersytetu Medycznego w zakresie genetyki z leczeniem pacjentów onkologicznych. W skrócie mówiąc – na podstawie garnituru genetycznego (chorego – red.) chcemy dopasować terapię każdemu pacjentowi: chemioterapię czy radioterapię, zabieg operacyjny, "uszyć" ją dla każdego indywidualnie, a nie leczyć choroby – dodał dyrektor Kochanowicz.

  Jak wspomniał, każdy człowiek jest inny, nie ma uniwersalnych terapii, bo każdy inaczej reaguje na leczenie. Za to genetyka pomoże nam dobierać skuteczną pomoc.

  - Medycyna spersonalizowana to nasza przyszłość. Jeżeli nie będziemy tego realizowali, to nasza dydaktyka zostanie w tyle, a to UMB jest jednym z najlepszych uniwersytetów medycznych – wtórować Prorektor ds. Klinicznych prof. Janusz Dzięcioł.

  Z racji skali, już wiadomo, że inwestycja będzie powstawać etapami. Ten pierwszy – wart 350 mln zł – ma już pozytywne opinie o jej celowości (IOWISZ), a także Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

  To jednak nie koniec planów przy ul. Żurawiej. Szpital przygotowuje się do modernizacji istniejących klinik: Kliniki Nefrologii, Dermatologii i Hipertensjologii. W planach jest także stworzenie kolejnych klinik. W regionie brakuje bowiem łóżek neurologicznych, geriatrycznych, stacjonarnej rehabilitacji, a także opieki długoterminowej.

  Uroczystość

  Inaczej niż 60 lat temu, teraz był czas na świętowanie. W Auli Magna Pałacu Branickich 8 grudnia zebrali się znamienici goście (m.in. posłowie i senatorowie, wojewoda podlaski czy przedstawiciel marszałka województwa) oraz byli i obecni pracownicy szpitala. Był czas na wspomnienia (prof. Puchalski w nagraniu opowiadał o początkach szpitala), była też chwila by opowiedzieć o sprawach teraźniejszych szpitala. To ważne, bo szpital był pierwszą linią obrony przed covidem w regionie, a decydenci nie zawsze dostrzegają jego znaczenie dla regionalnej służby zdrowia. Na koniec był też urodzinowy tort.

  Bardzo dużo ciepłych słów skierowano w stronę pracowników szpitala. Okazało się, że większość z oficjeli, którzy przemawiali podczas uroczystości było pacjentami szpitala lub ich bliscy byli. Europoseł Tomasz Frankowski, jeszcze jako piłkarz, leczył tu swoje kontuzje, zaś metropolita białostocki abp Józef Guzdek, choć w Białymstoku jest od niedawna, odwiedził m.in. okulistów.

  Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody dla osób, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju USK, a także tych, które mogą się wykazać najdłuższym stażem pracy (dla wielu osób szpital to pierwsze i ostatnie miejsce pracy - ponad 1000 osób pracuje ponad 10 lat, a ponad 100 osób ma staż pracy 40 lat i więcej).

  Medale za długoletnią służbę na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

  Medal Złoty za Długoletnią Służbę: Eugenia Brańska (położna koordynująca w Zespole Poradni Specjalistycznych), Halina Jóźwik (starszy księgowy, Dział Finansowo-Księgowy), Eugenia Kalinowska (asystent ds. Jakości i Opieki Szpitalnej), Urszula Karny-Matyjaszek (pielęgniarka oddziałowa Kliniki Okulistyki), Piotr Kołos (zastępca Dyrektora ds. Techniczno-Inwestycyjnych), Anna Kosior (pielęgniarka oddziałowa Kliniki Reumatologii), Wanda Kuczyńska (pielęgniarka w I Klinice Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ), Jerzy Jan Lipski (pielęgniarz oddziałowy Kliniki Neurochirurgii), Elżbieta Marchela (pielęgniarka oddziałowa w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji), prof. Zenon Dionizy Mariak (wieloletni kierownik Kliniki Neurochirurgii), Bogdan Mazalski (konserwator aparatury RTG), lek. Wojciech Tadeusz Trzpis (starszy asystent w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Blokiem Operacyjnym), Jadwiga Wardach (inspektor w Dziale Administracji), Marianna Wilkiel (pielęgniarka oddziałowa Kliniki Neurologii)

  Medal Srebrny za Długoletnią Służbę: dr Barbara Bebko (Pielęgniarka Naczelna), dr Andrzej Lewszuk (adiunkt w Zakładzie Radiologii), Bożena Agnieszka Mikiewicz (pielęgniarka oddziałowa w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Blokiem Operacyjnym), Urszula Perkowska (pielęgniarka oddziałowa w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych).

  Medal Brązowy za Długoletnią Służbę: Agata Ostasz (położna oddziałowa w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka), Monika Szymak (specjalista w Dziale Płac, Dział Finansowo-Księgowy).

  Odznaka honorowa „Za zasługi dla ochrony zdrowia”: Irena Chrzanowska (kierownik Działu Kadr), prof. Andrzej Dąbrowski (zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa), dr hab. Jerzy Głowiński (kierownik Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji), prof. Tomasz Hirnle (kierownik Kliniki Kardiochirurgii), Urszula Jakubowska (pielęgniarka koordynująca pracę SOR PIT), dr Małgorzata Janczyło- Jankowska (zastępca kierownika Kliniki Dermatologii i Wenerologii), Beata Kropiewnicka (zastępca Dyrektora ds. Finansowych/Główny Księgowy), prof. Paweł Knapp – (koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii), prof. Alina Kułakowska (zastępca kierownika Kliniki Neurologii), Marta Milewska-Buzun (pielęgniarka koordynująca pracę w USK przy ul. Żurawiej), prof. Joanna Zajkowska (zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji).

  Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego: prof. Janusz Dzięcioł (Prorektor ds. Klinicznych UMB).

   

  Katarzyna Malinowska-Olczyk, Wojciech Więcko

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.