Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wakacyjna sesja budowlana .
 • Ostatnia zmiana 23.09.2014 przez Medyk Białostocki

  Wakacyjna sesja budowlana

  To, że zakończył się rok akademicki, nie oznacza, iż na uczelni nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Zamiast studentów uwijają się teraz, na salach wykładowych i nie tylko, robotnicy budowlani. Do końca września większość prac ma być zakończona

  Ponowny start budowy CBI

  Największa uczelniana inwestycja - nie licząc modernizacji szpitala USK - czyli budowa Centrum Badań Innowacyjnych (CBI) ma szanse ruszyć na nowo. Uczelnia odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, firmą Polbud, ponieważ ta przerwała prace. Ostatecznie przedsiębiorstwo zbankrutowało. Uczelnia w połowie lipca ogłosiła przetarg na dokończenie prac. Planuje się, że inwestycja będzie gotowa w czerwcu przyszłego roku.

  - W wakacje zawsze mamy najwięcej pracy. To najlepszy okres na wykonanie remontów, czy uciążliwych robót, aby nie utrudniać dydaktyki czy pracy naukowcom - mówi kanclerz UMB Konrad Raczkowski.

  Najważniejsze modernizacje czekają Pałac Branickich. Aula Magna zyska klimatyzację. Zaś na najwyższym poziomie pałacu powstanie długo wyczekiwana sala Senatu UMB. W tym celu przebudowane zostanie pomieszczenie, które było tam wcześniej. Remont przejdzie też klatka schodowa znajdująca się przy rektoracie. Przy okazji tych prac zostanie też zmodernizowane pałacowe poddasze. Będzie wentylowane, ustawiona będzie centrala klimatyzacyjna. Koszt inwestycji wynosi 1,45 mln zł i w całości pochodzi ze środków uczelni. Prace związane z klimatyzacją i przebudową poddasza mają się zakończyć przed połową sierpnia. Nowa sala senatu powinna być gotowa w październiku.

  Drugi ważny remont dotyczy auli, popularnie nazywanej „beczką”, w Collegium Universum (blok D). Prace prowadzone będą równocześnie na dachu budynku i wewnątrz sali. Tu wszystko ma być nowe. Tak więc zostaną wyniesione stare meble, skute stare tynki, a po pracach budowlanych zamontowane zostanie nowe wyposażenie.

  - To jest stary budynek i niestety wiele tam zmienić się nie da. Gdybyśmy chcieli uzyskać więcej przestrzeni, myślę, że trzeba by zburzyć pół budynku - żartuje kanclerz Raczkowski.

  Koszt remontu wynosi 3 mln zł (środki pochodzą z funduszy KNOW). Prace mają się zakończyć tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.

  Istotne prace budowlane w trakcie wakacji odbywały się w Zakładzie Anatomii Prawidłowiej (Collegium Primum). Tam za 1,1 mln zł (środki Ministerstwa Zdrowia) przebudowywano i modernizowano piwnice, które były zapleczem zakładu. To w tym miejscu przechowywane są zwłoki oraz przygotowuje się preparaty na potrzeby dydaktyki.

  Wiele zmieni się w akademikach. W DS 1 przebudowywana będzie część poddasza budynku. Mają tam powstać pomieszczenia techniczne. Jednak za rok obok nich znajdą się nowe wnętrza, które będzie można wykorzystać np. na pokoje cichej nauki, albo na siedziby organizacji studenckich.

  Operację odmładzającą przejdzie też sala sportowa i klatka schodowa, dokończona zostanie wymiana okien i malowanie pokoi. Ważną modernizacją będzie instalacja sprzętu do odkażania wody. To reakcja uczelni na wykrycie w akademiku w wodzie bakterii legionelli.

  - Urządzenie chcemy zamontować na węźle, z którego rozchodzi się wodociąg do wszystkich naszych budynków w okolicy ul. Mickiewicza - tłumaczy kanclerz. Podobne urządzenia zamontowano w szpitalu USK.

  W DS. 2 będą toczyły się poważniejsze prace budowlane. Do połowy grudnia zostaną wymienione windy (koszt 700 tys. zł). Jednak bez obaw. Prace będą prowadzone etapami, tak by zawsze któryś z dźwigów był dostępny dla mieszkańców. Dodatkowo zostanie zamontowany system oddymiania, a w jednym z bloków będą malowane segmenty mieszkalne.

  Mniejsze prace remontowe trwać będą w Collegium Pathologicum (remonty pomieszczeń, które nie weszły do pierwszego etapu prac w budynku), Collegium Primum (remont dwóch sal wykładowych na 2 piętrze wraz z korytarzem oraz wymiana okien na klatce schodowej), w jednym z magazynów biblioteki. W Centrum Medycyny Doświadczalnej odbędzie się remont dachu, a także malowanie pomieszczeń oraz modernizacja systemu wentylacji. W uczelnianych budynkach przy ul. Mieszka I zlikwidowane zostaną pokoje gościnne, a w ich miejscu pojawią się sale seminaryjne. Do tego w wielu zakładach montowane będą urządzenia klimatyzacyjne. I mniej tu chodzi o poprawę komfortu pracy ludzi, a bardziej o utrzymanie parametrów pracy działających tam urządzeń. 

  Prace budowlane i powstawanie nowych przestrzeni wymusza także przenosiny jednostek. I tak, kiedy zakończy się remont pomieszczeń po Zakładzie Fizjologii i Cytologii (I piętro w prawym skrzydle pałacu), przeniosą się tam Dział Organizacji i Zarządzania, Biuro Karier, Biuro ds. Transferu Technologii oraz audytor wewnętrzny.

  Wojciech Więcko

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.