Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. PET/MR już przyjechał .
 • Ostatnia zmiana 26.09.2014 przez Medyk Białostocki

  PET/MR już przyjechał

  Będąca do tej pory w sferze marzeń hybryda PET/MR, została zainstalowana w Laboratorium Obrazowania Medycznego (LOM) w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. To urządzenie warte przeszło 15 mln zł.

  Gospodarzem LOM ma być Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Na uczelni nikt nie kryje, że z uruchomieniem laboratorium wiąże się duże nadzieje. Kupione przez miasto Białystok urządzenie to jeden z najbardziej nowoczesnych skanerów PET/MR (aparat Biograph mMR, 3.0 Tesla firmy Siemens). Jest on połączeniem pozytonowej tomografii emisyjnej z rezonansem magnetycznym. Koszt powstania LOM wynosi 21 mln zł, z czego ponad 15 mln zł to wartość skanera.

  Dzięki niemu mają być tu prowadzone zaawansowane badania z dziedziny neurologii, psychiatrii, kardiologii oraz onkologii, m.in. poszukiwania wczesnych markerów w chorobie Alzheimera, rozpoznania i monitorowania guzów głowy i szyi, we wczesnej diagnostyce i ocenie terapii w zaburzeniach poznawczych i przy objawach wytwórczych w psychiatrii oraz w tworzeniu dynamicznych modeli 3D organów. Urządzenie ma nie tylko służyć do celów czysto naukowych. Przewiduje się, że będzie można na nim wykonywać komercyjne badania pacjentów (na razie nikt nie mówi o kontrakcie z NFZ).

  W sierpniu ma się odbyć kalibracja urządzenia i mają być przeprowadzone pierwsze testowe próby jego uruchomienia. Do końca roku laboratorium ma już normalnie funkcjonować.

  Skaner jest drugim tego typu urządzeniem zainstalowanym w Polsce (pierwszy jest w Bydgoszczy). W całej Europie jest tylko kilka takich maszyn, na całym świecie ledwie 44.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.