Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Dwa w jednym: operacyjna sala hybrydowa.
 • Ostatnia zmiana 31.07.2017 przez Medyk Białostocki

  Dwa w jednym: operacyjna sala hybrydowa

  12 czerwca 2017 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku odbyła się pierwsza operacja na nowo utworzonej sali hybrydowej. Kardiochirurdzy wstawili pacjentowi protezę aorty (tzw. stentgraft).

  Kompleksowe wyposażenie sali pozwala na przeprowadzanie najbardziej złożonych zabiegów kardiochirurgicznych i chirurgicznych w obrębie aorty i naczyń. W sytuacji nagłej umożliwia także przeprowadzenie operacji na otwartym sercu.

  Termin „hybryda” oznacza zespolenie w jeden układ dwóch lub więcej elementów. Tak też jest w przypadku hybrydowych sal operacyjnych, które są połączeniem sali operacyjnej i pracowni do zabiegów małoinwazyjnych. Do tej pory w Polsce powstało kilkanaście takich sal (we wszystkich województwach oprócz podlaskiego). Teraz to się zmieniło, bo sala hybrydowa została właśnie uruchomiona w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Będą tam wykonywane zarówno małoinwazyjne zabiegi wewnątrznaczyniowe, jak również operacje na otwartym sercu. W każdej chwili będzie możliwość zmiany metody operacji. Dzięki temu zwiększy się zakres wykonywanych operacji oraz bezpieczeństwo pacjentów.

  - W razie powikłań, np. przy operacji zastawek przezcewnikowo, będzie możliwa szybsza reakcja i w każdej chwili zmiany metody operacji, co zwiększy szanse na jej powodzenie. Teraz, jeśli podczas zabiegu małoinwazyjnego zdarzy się coś nieprzewidzianego, musimy przewozić pacjenta na drugą salę. Po uruchomieniu sali hybrydowej nie będzie konieczności przenoszenia go z pracowni angiograficznej czy hemodynamicznej do sali operacyjnej - tłumaczy prof. Tomasz Hirnle, kierownik Kliniki Kardiochirurgii USK.

  Podstawowe wyposażenie takiej sali to: specjalny obrotowy stół operacyjny, aparat do znieczulania, monitor parametrów życiowych, monitor głębokości znieczulenia, kolumna anestezjologiczna, system lamp operacyjnych, nowoczesny angiograf do badań serca i naczyń, respirator, sztuczne płucoserca, specjalny system klimatyzacyjny, kamery, czy też zestaw narzędzi chirurgicznych. Kompleksowe wyposażenie sali pozwala na przeprowadzanie najbardziej złożonych zabiegów kardiochirurgicznych i chirurgicznych w obrębie aorty i naczyń. W sytuacji nagłej umożliwia także przeprowadzenie operacji na otwartym sercu.

  W USK z sali korzystać będą kardiochirurdzy wspólnie z kardiologami inwazyjnymi, ale również chirurdzy naczyniowi i radiolodzy. Może się tak zdarzyć, że do operacji staną wszyscy razem.

  Otwarcie sali pozwoli na dalszy rozwój kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii opartej na współpracy zespołów kardiochirurgicznych i kardiologicznych w małoinwazyjnym leczeniu wad wrodzonych i nabytych serca, przeciekach okołozastawkowych, tętniakach aorty oraz zabiegach naprawczych na tętnicach obwodowych. Z kolei chirurdzy naczyniowi chcą tam wykonywać operacje łączone: metodą klasyczną i endowaskularną, czyli wewnątrznaczyniową.

  W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w 2016 roku wykonane zostały 34 tzw. przezskórne implantacje zastawki aortalnej (tzw. TAVI), co czyni z USK ośrodek referencyjny. Operacje te wykonywane są wspólnie przez kardiochirurgów i kardiologów inwazyjnych, a zabieg jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

  Ponadto kardiochirurdzy rocznie wykonują prawie 600 operacji, z czego ponad 30 proc. są to operacje małoinwazyjne, które są wizytówką białostockiej kardiochirurgii, a około 100 to operacje tętniaków aorty.

  Utworzenie sali hybrydowej kosztowało prawie 4 mln zł. Ponad 1,5 mln przekazało Ministerstwo Zdrowia, 750 tys. zł to wsparcie Miasta Białystok, ponad 1,5 mln zł to środki własne szpitala.

  km

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.