Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Rekrutacja. Pierwsze rozdanie .
 • Ostatnia zmiana 17.09.2015 przez Medyk Białostocki

  Rekrutacja. Pierwsze rozdanie

  184 punkty z matury na Wydział Lekarski, 179 punktów na Lekarsko-Dentystyczny i 156 punktów na Farmację - takie były progi punktowe przyjęć na trzy najpopularniejsze kierunki UMB na pierwszych listach rankingowych.

  Lekarzami chciało zostać ponad 3,9 tys. osób. To prawie 25 osób na jedno miejsce!

  Trudno mówić o zaskoczeniu, że progi przyjęcia są bardzo wysokie. O tym, że „tylko” dobre wyniki z matury to czasami za mało, by być pewnym miejsca na najpopularniejszych kierunkach medycznych, wiadomo od lat. Wiadomo też, że chętnych, by studiować w UMB jest ogromna liczba.

  Lekarzami chciało zostać ponad 3,9 tys. osób, a przygotowano 159 miejsc (24,74 osoby na jedno miejsce), lekarzem dentystą prawie 2  tys. maturzystów (28,23 osoby na miejsce) i udało się to 70 szczęśliwcom. Farmaceutą zamarzyło zostać ponad 900 osób (7,9 osoby na miejsce), przyjętych będzie 115 osób.  

  Sporym zainteresowaniem przyszłych studentów cieszą się też takie kierunki jak analityka medyczna, dietetyka, fizjoterapia, elektroradiologia, techniki dentystyczne, oraz położnictwo i pielęgniarstwo.

  W sumie na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie w trybie stacjonarnym chęć studiowania zgłosiło 9739 osób, a uczelnia przygotowała 992 miejsca.

  W końcu sierpnia i na początku września będą znane listy przyjętych na studia niestacjonarne i drugiego stopnia. Tu także nie zabraknie emocji, zwłaszcza przy naborze na trzy tradycyjnie najpopularniejsze kierunki. Choć opłata za rok studiowania na nich waha się między 27 tys. zł a 34 tys. zł - to chętnych nie brakuje (na pozostałych kierunkach koszt studiów niestacjonarnych waha się miedzy 4,5-10 tys. zł za rok nauki).

  O tym, kto ostatecznie będzie albo nie, studentem pierwszego roku UMB wiadomo będzie w zasadzie dopiero pod koniec września. Ogłoszenie pierwszych list rankingowych w połowie lipca oznacza tylko tyle, że rozpoczyna się okres faktycznego wybierania szkół przez maturzystów. Ci, którzy dostali się na kilka uczelni, muszą się zdecydować i zwolnić wcześniej zajęte miejsca. Szansę ich zajęcia otrzymają osoby, które są pierwsze na liście teraz nieprzyjętych.

  bdc

   

   

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.