Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 65 lat UMB. Jak będziemy świętować.
 • Ostatnia zmiana 06.05.2015 przez Medyk Białostocki

  65 lat UMB. Jak będziemy świętować

  Choć to nie okrągła rocznica, to 65 urodziny uczelni będą obchodzone w sposób bardzo okazały.

  Nowy rok akademicki rozpocznie się na naszej uczelni dużym wydarzeniem. W uznaniu zasług UMB, jej wysokich ocen i pozycji w środowisku to właśnie u nas odbędzie się Centralna Inauguracja Roku Akademickiego.

  Innymi słowy, uroczyste rozpoczęcie rok akademickiego w całej Polsce odbędzie się właśnie w Białymstoku. Uroczystość zaplanowano na 9 października. Z racji liczby spodziewanych gości sama inauguracja odbędzie się w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, a nie zwyczajowo w Auli Magna Pałacu Branickich. Prócz setek znamienitych gości, można się spodziewać przyjazdu najważniejszych osób w państwie z prezydentem RP lub premierem na czele. Na razie nie jest znany szczegółowy program tego wydarzenia.

  Tuż przed tą uroczystością rozpocznie się V Zjazd Absolwentów i Przyjaciół UMB/AMB w Ameryce Północnej (7-10 października). Czterodniowe spotkanie alumnów po raz pierwszy odbędzie się w naszym mieście. Wszystkie wcześniejsze zjazdy odbywały się w Stanach Zjednoczonych (to właśnie podczas jednego z nich narodził się pomysł stworzenia hymnu uczelni). Program wydarzenia jest bardzo napięty. Odbędzie się jednodniowa konferencja naukowa, absolwenci będą gośćmi specjalnymi podczas centralnej inauguracji, będą też mieli możliwość zwiedzania nowych i starych obiektów uczelnianych, odkryją tajemnice supraskiej ławry (w planach m.in. zwiedzanie klasztoru i cerkwi, ale też koncert dzwonów), na specjalną wyprawę po Podlasiu zabierze uczestników zjazdu marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko, no i oczywiście odbędzie się Bal Medyka. Dla wielu uczestników przyjazd do Białegostoku będzie podróżą sentymentalną, bo po swoim wyjeździe do USA do swojej Alma Mater już nie udało im się wrócić.

  Jednak najwcześniej 65-lecie uczelni świętować będą mogli sami studenci. Już na 8 maja został zaplanowany piknik akademicki. Na dziedzińcu przed Pałacem Branickich pojawi się wielka scena, obok staną różne stoiska z atrakcjami, czy gastronomią. Lista zespołów, które wystąpią, jest jeszcze planowana. Wiadomo jednak, że jedną z gwiazd ma być zespół Cochise, ze znanym aktorem Pawłem Małaszyńskim jako wokalistą. Muzyka, jaką gra białostocka ekipa, to połączenie rocka, metalu i grunge’u. W dorobku zespołu są trzy płyty (nie licząc debiutanckiego dema „9”). Impreza ma się odbyć pod szyldem „Medykaliów”.

  W ramach obchodów jubileuszu UMB odbędą się też dwa wydarzenia dla uczniów białostockich szkół. Pierwsze - 20 maja - Dzień Otwarty UMB. Na dziedzińcu przed Pałacem Branickich staną wówczas duże namioty, w których na stoiskach prezentować się będą uczelniane wydziały, czy organizacje studenckie. Dodatkowo tego dnia swoje drzwi otworzy wiele z uczelnianych laboratoriów, które przeprowadzą pokazowe zajęcia.

  24 maja na białostockim Rynku Kościuszki nasz Uniwersytet zaprezentuje swoje osiągnięcia w ramach Dnia Akademickiego.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.