Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Eurodesk UMB i pierwsze urodziny.
  • Ostatnia zmiana 29.10.2015 przez Medyk Białostocki

Eurodesk UMB i pierwsze urodziny

W październiku 2015 mija rok, od kiedy na UMB zaczął działać Regionalny Punkt Konsultacyjny Eurodesk Polska. Czy to był dobry rok i czy warto być częścią tej organizacji? Jak najbardziej!

Jak działa Eurodesk

Eurodesk gromadzi, przetwarza, aktualizuje, udziela i rozpowszechnia informacje. Konkretnie:w ramach Eurodesk prowadzona jest baza danych programów grantowych, organizacji oraz źródeł informacji europejskiej i projektów młodzieżowych. Zbiór ten obejmuje szeroki zakres inicjatyw, m.in. europejskich, skierowanych do młodzieży (w tym również studentów i absolwentów szkół wyższych oraz naukowców), poczynając od wolontariatu, stypendiów i wizyt studyjnych, poprzez granty i nagrody za wybitne osiągnięcia, do dużych programów typu ERASMUS+ czy Horyzont 2020.

Działalność Eurodesk na UMB to jednak głównie obecność w internecie. Dzięki profilowi Facebook oraz naszemu newsletterowi osoby zainteresowane możliwościami dostępnymi w Europie otrzymują bieżące informacje na temat najciekawszych z nich, głównie tych związanych z grantami i stypendiami dla naukowców oraz różnorodnymi działaniami skierowanymi do studentów. Nie ograniczamy się jednak do odbiorców akademickich, zatem dzięki naszemu profilowi można dowiedzieć się o wolontariatach, czy szerokim wachlarzu ofert pracy. Odbiorcami naszych informacji jest również młodzież szkolna wraz z opiekunami i nauczycielami. Uczniowie mogą dowiedzieć się chociażby o grantach na własną edukację, wziąć udział w wydarzeniach sportowych, a nawet wyjechać na obóz astronomiczny.

Jak zwykle do najciekawszych należą pomysły nietypowe. Na przykład, dziewczyna z Niemiec chce wyjechać na wolontariat i chciałaby wiedzieć, czy jest możliwość zorganizowania takiego wyjazdu z… koniem do towarzystwa. Muzycy mogli wypełnić ankietę przygotowaną przez instytucję ze Słowacji, która była dobrą okazją do ponarzekania na współczesny rynek fonograficzny. Mieliśmy również okazję pomóc wolontariuszom z Mołdawii w opisaniu swoich wrażeń z wizyty w Rumunii. Obecnie trwa konkurs na pocztówkę zorganizowany w ramach drugiej edycji kampanii Time to Move, dzięki któremu można wygrać 22-dniowy bilet kolejowy i podróżować po całej Europie, a już wkrótce nasze biuro ogłosiło kolejny konkurs w ramach tej samej kampanii, w ramach którego nagrodzimy najlepsze pomysły na działania, które uczestnicy chcieliby sfinansować z funduszy europejskich. Na dniach rusza również nasza podstrona na stronie UMB.

Uczestniczyliśmy również w cyklicznym spotkaniu konsultantów Eurodesk w Warszawie, które jak zawsze odbyło się w miłej atmosferze i było doskonałą okazją do oderwania się od akademickiej codzienności. Eurodeskowa sieć intranet jest doskonałym źródłem wymiany informacji i poszukiwania partnerów do różnorodnych działań. Nie zawsze udaje się spełnić wszystkie prośby, ale zawsze można być pewnym, że ktoś gdzieś w eurodeskowej społeczności próbuje nam pomóc.

Jakie problemy napotkaliśmy w tym mijającym pierwszym roku działalności? Mamy jedną bolączkę: za mało osób nas odwiedza. Pomimo lokalizacji w najbardziej charakterystycznym miejscu Białegostoku, nie widzimy u siebie tłumów osób zainteresowanych informacją europejską. Na pewno nie pomaga trwający obecnie remont skrzyżowania. Warto nas odwiedzić chociażby po to, by otrzymać nasze darmowe publikacje, np. „Na biało” (praca za granicą) czy kwartalnik „Europa dla aktywnych”.

Wszystkie osoby zainteresowane informacją o możliwościach oferowanych w Europie zapraszamy do odwiedzenia naszego biura. Odpowiemy na każde pytanie, nieważne czy będzie dotyczyło grantu na najbardziej innowacyjne pomysły, możliwości odbycia staży za granicą, ogólnej wiedzy na temat funduszy europejskich, czy też podróży z pieskiem w Bułgarii, lub zakwaterowania na Cyprze. Nasza podstawowa zasada głosi, że nie ma złych pytań i tego się trzymamy.

Michał Pawłowski

Dział Projektów Pomocowych