Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Inauguracja tuż tuż .
 • Ostatnia zmiana 15.09.2015 przez Medyk Białostocki

  Inauguracja tuż tuż

  Jeszcze niespełna miesiąc został do Centralnej Inauguracji Roku Akademickiego, która odbędzie się w tym roku w Białymstoku. Jej gospodarzem będzie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Dla uczelni to najważniejsze wydarzenie podczas świętowania jej 65 urodzin

  9 października (piątek) do Białegostoku przyjadą najważniejsze osoby reprezentujące polską naukę, rektorzy najważniejszych uczelni wyższych w kraju, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz urzędnicy z administracji centralnej i samorządowej. Spodziewanych jest kilkuset znamienitych gości, wraz z najważniejszymi postaciami w państwie. Obecnie kończy się wysyłanie zaproszeń do gości.

  Z racji rangi uroczystości, ale też spodziewanej liczby jej uczestników, inauguracja nie odbędzie się w Pałacu Branickich – jak to zwykle bywało – a w Operze i Filharmonii Podlaskiej (przy ul. Odeskiej 1). Zwyciężyły względy logistyczne. Operowa widownia może pomieścić nawet tysiąc osób (w zależności od aranżacji przestrzeni). Scenariusz inauguracji nie jest jeszcze znany.

  Dla UMB będzie to też główne wydarzenie świętowanej już od kilku miesięcy 65 rocznicy utworzenia uczelni. Pierwsze akordy tego zacnego jubileuszu wybrzmiały już w maju, kiedy na pałacowym dziedzińcu rozpoczęły się Medykalia.

  Więcej informacji na temat V Zjazdu Absolwentów i Przyjaciół UMB/AMB w Ameryce Północnej w Białymstoku można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: www.umb.edu.pl/umbalumni

  Głównym koordynatorem białostockiego zjazdu oraz pełnomocnikiem rektora ds. Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół UMB/AMB w Ameryce Północnej jest prof. Lech Chyczewski (tel. tel. +48 85 748 59 45, mail: lech.chyczewski@umb.edu.pl

  Tuż przed samą inauguracją (7-10 października) rozpocznie się w Białymstoku V Zjazd Absolwentów i Przyjaciół UMB/AMB w Ameryce Północnej. Czterodniowe spotkanie alumnów po raz pierwszy odbędzie się w naszym mieście. Wszystkie wcześniejsze zjazdy odbywały się w Stanach Zjednoczonych (to właśnie podczas jednego z takich zjazdów narodził się pomysł utworzenia hymnu uczelni). Program wydarzenia jest bardzo napięty. Najpierw odbędzie się konferencja naukowa, absolwenci będą gośćmi specjalnymi podczas inauguracji roku akademickiego, będą też mieli możliwość zwiedzania nowych i starych obiektów uczelnianych, odkryją tajemnice supraskiej ławry (w planach m.in. zwiedzanie klasztoru i cerkwi, ale też koncert dzwonów), a na specjalną wyprawę po Podlasiu zabierze uczestników zjazdu marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko. Oczywiście odbędzie się też specjalny Bal Medyka. Dla wielu uczestników zjazdu przyjazd do Białegostoku będzie podróżą sentymentalną. Wielu z nich po swoim wyjeździe do USA, do swojej Alma Mater nie miało już okazji powrócić.

  W ramach obchodów 65 jubileuszu UMB odbyły się do tej pory Medykalia, Dni Otwarte UMB oraz prezentacja uczelni w ramach Dni Akademickich w Białymstoku. 

  Bdc

   

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.