Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Muzeum UMB na włoskiej ziemi .
  • Ostatnia zmiana 27.07.2016 przez Medyk Białostocki

    Muzeum UMB na włoskiej ziemi

    Najbardziej prestiżowe wydarzenie świata muzealnego to niezaprzeczalnie Generalna Konferencja ICOM – Światowej Rady Muzeów. Odbywa się ona co trzy lata. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ organizacja obchodziła swoje 70-lecie istnienia.

    Tegorocznym gospodarzem 24 Generalnej Konferencji ICOM był Mediolan. Do miasta włoskiej sztuki i designu w dniach 3-9 lipca przyjechało ponad 3500 muzealników ze 130 krajów świata. Tematem przewodnim był wpływ muzeów na krajobraz kulturowy. W ramach obrad Międzynarodowego Komitetu Muzeów i Kolekcji Uniwersyteckich ICOM zaprezentowano polskie muzealnictwo uniwersyteckie. Na światowym forum muzealnym po raz pierwszy przedstawiono działalność Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prowadzoną na rzecz ochrony dziedzictwa akademickiego i medycznego. Autorka niniejszej relacji wystąpiła z prezentacją pt. „Jedno muzeum- dwa krajobrazy: medyczny i historyczny”. Uczestnicy konferencji byli pod dużym wrażeniem zarówno podejmowanych przez UMB działań, jak też i głównej siedziby Uniwersytetu – Pałacu Branickich.

    UMB był jedną z czterech polskich uczelni zaprezentowanych w Mediolanie. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bardzo istotnym punktem obrad w zakresie ukazania dorobku polskiego muzealnictwa uczelnianego było wspólne wystąpienie Magdaleny Grassmann (UMB), Huberta Kowalskiego (UW) i Marka Bukowskiego (GUMed) na temat „Nowa siła w krajobrazie. Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych w Polsce”. Muzeum UMB jest bowiem jednym z inicjatorów i współorganizatorów (obok UW i GUMed) powołania w 2014 roku Stowarzyszenia. Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja najnowszego anglojęzycznego wydawnictwa Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych o polskich muzeach uniwersyteckich. Obrady toczyły się zarówno we wnętrzach Centrum kongresowego MiCo w Mediolanie jak też w niedalekim Turynie gdzie gościliśmy w jednym z najciekawszych muzeów medycznych na świecie – Muzeum Cesarego Lombroso.

    Udział w konferencji przyniósł wiele korzyści w postaci nawiązania współpracy z dyrektorami innych muzeów uniwersyteckich na świecie, co docelowo przełoży się na wspólne międzynarodowe projekty naukowe. Doskonale odebrana i doceniona została działalność UMB. Wiele osób zadeklarowało chęć przyjazdu do naszej Alma Mater. Prowadzone są także rozmowy aby jedną z kolejnych konferencji UMAC (Komitetu Muzeów i Kolekcji Uniwersyteckich ICOM) zorganizować w Polsce.  Polskie muzea uczelniane wkroczyły bardzo zdecydowanie w krąg światowego muzealnictwa uniwersyteckiego. To kierunek, w którym należy podążać aby stawać się coraz lepiej przygotowanym do potrzeb współczesnego społeczeństwa, kształtować naukę na światowym poziomie, otwierać nowe szerokie pespektywy i promować macierzystą Uczelnię.

    Magdalena Grassmann

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.