Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nowi doktorzy i doktorzy habilitowani w UMB.
  • Ostatnia zmiana 18.12.2012 przez Medyk Białostocki

Nowi doktorzy i doktorzy habilitowani w UMB

O 14 doktorów habilitowanych i 69 doktorów nauk medycznych powiększyły się kadry naukowe Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Stosowne dyplomy naukowe wręczono w poniedziałek (17.12) podczas specjalnego, uroczystego posiedzenia Senatu UMB

Choć naukowcy obrony swoich prac mieli już jakiś czas temu, to dopiero wręczenie stosownego dyplomu formalnie wieńczy cała procedurę.

- Stale rozwijająca się kadra naukowo-dydaktyczna, to podstawa wspierająca postęp nauki, na który w naszej uczelni zwraca się szczególną uwagę – powiedział do zebranych rektor prof. Jacek Nikliński.

Stopnie doktora habilitowanego odebrało 14 osób. Tytuł doktora nauk medycznych – 69 (w tym 39 osób z Wydziału Lekarskiego, 9 z Wydziału Farmaceutycznego i 16 z Wydziału Nauk o Zdrowiu). Jak zauważył rektor na uczelni z roku na rok rośnie zainteresowanie studiami doktoranckimi (aktualnie studiuje na nich 110 osób) i to jest bardzo dobra wiadomość, bo już niedługo to właśnie te osoby mogą wyznaczać kierunki rozwoju uczelni oraz w ogóle nauki.

Sama uroczystość wręczenia dyplomów miała bardzo podniosły przebieg. Najpierw wprowadzono poczet sztandarowy uczelni, później chór uczelni odśpiewał hymn państwowy oraz  "Gaudeamus Igitur". Następnie doktoranci - po łacinie - musieli złożyć przysięgę na wierność ideałom i etyce naukowca. Doktorzy habilitowani dyplomy odbierali z rąk swoich dziekanów, zaś doktoranci od swoich promotorów. Później rektor, dotykając swoim berłem ramię kandydata, oficjalnie mianował go na stopień doktora.

bdc