Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Pomarańczarnia wraca do Branickich .
 • Ostatnia zmiana 24.10.2016 przez Medyk Białostocki

  Pomarańczarnia wraca do Branickich

  Budynek przy ul. Mickiewicza 2b, który uczelnia przejęła od białostockiego magistratu, powoli odzyskuje swoją świetność.

  Chodzi o piętrowy obiekt, który znajduje się wzdłuż ul. Mickiewicza przy Collegium Universum. Do niedawna była tam szkoła policealna. W 2014 r. UMB zamieniła się z miastem, oddając swoją parcelę przy ul. Armii Wojska Polskiego 2/2. Kiedyś był tam Zakład Zdrowia Publicznego, który z czasem przeprowadził się do gmachu Wydziału Nauk o Zdrowiu. Dlatego UMB pozbył się pustostanu, jednocześnie zyskując nowe przestrzenie w pałacowym kampusie. Dodatkowo miasto do transakcji dołożyło jeszcze resztkowe działki wokół szpitali klinicznych. Tym samym każda ze stron zaoferowała do wymiany nieruchomości warte ok. 2,3 mln zł.

  W czasach Branickich w przejętym obecnie budynku była pomarańczarnia. Była ona uważana za jedną z najlepszych w całej Rzeczypospolitej. W jednej z sal pomarańczarni odbywały się wielkie uczty, m.in. hucznie obchodzono imieniny hetmanowej. Teraz planuje się tam utworzenie laboratoriów badawczych. Jakich? Jeszcze nie wiadomo. Trwają prace planistyczne.

  Do końca roku zmieni się za to wygląd budynku z zewnątrz. Już nie będzie straszył jak teraz. Zyska nowe tynki, a kolorystyką wpisze się w barwy, jakie ma cały zespół pałacowy.

  Wśród innych pałacowych remontów warto wspomnieć o odnowieniu murku na dachu Pałacu Branickich (znalazł się tam dopiero po II wojnie, kiedy pałac był odbudowywany ze zniszczeń) oraz renowacji fragmentu prawego skrzydła Pałacu Branickich, w którym urzęduje zespół kanclerski UMB.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.