Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Szansa na hybrydową salę operacyjną .
 • Ostatnia zmiana 22.12.2016 przez Medyk Białostocki

  Szansa na hybrydową salę operacyjną

  Miasto Białystok przekazało 750 tys. zł na zakup nowoczesnego sprzętu do hybrydowej sali operacyjnej w Klinice Kardiochirurgii szpitala klinicznego.

  Umowa o wsparciu szpitala ze strony magistratu została zawarta 14 listopada. Ze strony miasta podpisał ją prezydent Tadeusz Truskolaski, szpital reprezentował p.o. dyrektora Marek Karp, w asyście rektora UMB prof. Adama Krętowskiego.

  Szpital dzięki dofinansowaniu będzie mógł wyposażyć jedną salę operacyjną w sprzęt do zabiegów kardiochirurgicznych, chirurgii naczyniowej i endowaskularnej oraz kardiologii inwazyjnej. Dzięki temu możliwe będzie wykonywanie na tej sali zabiegów z pełnym otwarciem klatki piersiowej oraz zabiegów mało inwazyjnych przy wykorzystaniu angiografu.

  - Nowością jest to, że w jednym miejscu mamy salę operacyjną i diagnostykę angiograficzną. W czasie operacji pacjent może mieć wykonane badanie tomograficzne, angiotomograficzne. To powoduje, że nie trzeba go przewozić na inną salę. To daje szansę na szybsze wykonanie operacji, krótszy pobyt w szpitalu i na lepsze wyniki operacyjne - tłumaczył rektor prof. Krętowski

  Jak dodał rektor Krętowski inwestycja ta jest jeszcze elementem prowadzonej obecnie rozległej modernizacji szpitala klinicznego.

  - To bardzo ważne, aby mieszkańcy Białegostoku i regionu podlaskiego mieli dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. To przecież decyduje o zdrowiu i życiu ludzi, dlatego warto wspierać tego typu inwestycje - dodał prezydent Tadeusz Truskolaski.

  Cała inwestycja to koszt 3,9 mln zł. Ministerstwo Zdrowia wsparło już tę inwestycję kwotą 1,5 mln zł (z programu POLKARD). Szpital szuka jeszcze pozostałych środków. Do grudnia ma być kupiony angiograf, do połowy 2017 r. mają się zakończyć prace budowlane w Klinice Kardiochirurgii, gdzie będzie działać sala hybrydowa. Nowa sala powstanie w miejsce modernizowanej jednej z dwóch sal na bloku operacyjnym tej kliniki.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.