Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. VI Zjazd Absolwentów i Przyjaciół UMB w Chicago.
  • Ostatnia zmiana 24.10.2016 przez Medyk Białostocki

    VI Zjazd Absolwentów i Przyjaciół UMB w Chicago

    Dziedzictwo akademickie jest jedną z najważniejszych wartości wnoszonych na rzecz społeczeństwa przez uniwersytety. Jego kultywowanie może przybierać różne formy. Jedną z nich, scalającą studentów, absolwentów i sympatyków, są stowarzyszenia. Ową jednostką, która pełni taką rolę na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół UMB w Ameryce Północnej.

     

    VI Zjazd Stowarzyszenia odbył się na początku września br. w Chicago. Kolejny – choć to jeszcze bardzo wstępne plany – ma się odbyć w Waszyngtonie

    Tegoroczny VI Zjazd Stowarzyszenia odbył się na początku września br. Na miejsce obrad wybrano już po raz drugi Chicago. Roli organizatora podjął się dr Waldemar Nikliński.

    Uroczysta inauguracja spotkania odbyła się 2 września w Konsulacie Generalnym RP w Chicago gromadząc przeszło 70 osób. Wśród nich nie zabrakło Konsula RP – Piotra Janickiego, prof. Marka Rudnickiego – przewodniczącego Federacji Polskich Związków Medycznych, dr Kornelii Król – prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, absolwentów UMB związanych obecnie zawodowo z USA m.in. prof. Ireny i Jerzego Sarosiek - doctora honoris causa UMB, dr Małgorzaty Kinalskiej, dr Teresy Zyglewskiej, dr Ewy i Stanisława Konieczny, dr Małgorzaty i Andrzeja Dankowskich czy dr Janiny i Janusza Langiewicz  oraz przyjaciół naszej Alma Mater. Macierzystą Uczelnię i Polskę reprezentowała delegacja w składzie: prof. Jacek Nikliński – rektor UMB 2008-2016, prof. Lech Chyczewski, prof. Sławomir Wołczyński,  prof. Jerzy Radwan, dr Sławomir Wojtukiewicz, dr Bogusław Poniatowski, dr Cezary Nowosielski, dr Magdalena Grassmann, dr Marzena Konopko oraz Włodzimierz Kusak z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

    Pierwsza sesja miała charakter stricte związany z dziedzictwem akademickim UMB: rektor prof. J. Nikliński mówił o rozwoju Uczelni na przestrzeni 65 lat istnienia, konsul P. Janicki o wkładzie polskich lekarzy w rozwój medycyny w Chicago, M. Grassmann o Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB i jego roli w zachowywaniu dziedzictwa medycznego Podlasia, Ewa Niklińska zaś o historii szczepionki Polio. O Białymstoku opowiedział W. Kusak. Spotkanie uświetnił koncert w wykonaniu Marleny Dzis i Jarosława Golembiewskiego. W tym wyjątkowym dniu miała miejsce prapremiera „pieśni absolwentów UMB”, do której słowa napisał dr W. Nikliński zaś muzykę skomponował J. Golembiowski. Uczestnicy Zjazdu mieli również możliwość zwiedzania w tym dniu bardzo ciekawego Muzeum Chirurgii, mieszczącego się w zabytkowym budynku, w sąsiedztwie Konsulatu.

    Przedpołudnie drugiego dnia Zjazdu upłynęło pod znakiem polskich smaków i muzyki. W Copernicus Center odbywał się wówczas Festiwal Smaków Polski. Chętni mogli też uczestniczyć w koncercie Lincolnwood Chamber Orchestra, wygrywającej utwory najsłynniejszych polskich kompozytorów. Późnym popołudniem w Hotelu Mariott Medical District rozpoczęła się druga sesja naukowa Zjazdu, podczas której zaprezentowano 9 wystąpień. Prof. S. Wołczyński mówił o rozwoju medycyny rozrodu, zaś prof. L. Chyczewski o systemie biobankowania nowotworów w UMB w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Następnie działalność dwóch białostockich szpitali zaprezentowali ich dyrektorzy: dr B. Poniatowski i dr C. Nowosielski. Wystąpienie dr S. Wojtulewskiego poświęcone było postępom w ziołolecznictwie. O sposobach zachowania zdrowia wśród lekarzy w kontekście hobbystycznego uprawiania ciekawych dyscyplin sportowych mówił  na własnym przykładzie dr W. Rocki. Dr M. Konopko wystąpiła z oryginalnym i niezmiennie aktualnym tematem „Egoizm czy altruizm – co pomoże nam żyć w zgodzie ze sobą i światem”. O zachowaniu zdrowego ducha w zdrowym ciele mówił następnie dr W. Nikliński. Ostatnie wystąpienie należało do prof. Irena Sarosiek, która omówiła nowatorskie techniki stosowane w jej klinice.

    Następnego dnia rano, uczestników Zjazdu gościł w swojej parafii św. Barbary ks. proboszcz Artur Marat, Białostoczanin i przyjaciel UMB. Odprawił on mszę w intencji środowiska lekarskiego i absolwentów UMB, którą muzycznie uświetniła solistka Opery Krakowskiej. Oprócz strawy duchowej na uczestników czekał również poczęstunek w domu parafialnym.

    Niezwykle interesującym wydarzeniem Zjazdu było popołudnie filmowe w Galerii The Society for Arts.  Historyczną chwilą było spotkanie z prof. Wacławem Szybalskim – pochodzącym ze Lwowa światowej sławy naukowcem, od lat 50. XX wieku mieszkającym w Wisconsin w USA. Profesor w latach 1941-1944 pracował we lwowskim Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla. Był kierownikiem grupy karmicieli wszy, w której znalazły się tak wybitne postacie polskiej nauki jak Stefan Banach, Władysław Orlicz czy Ludwik Fleck. Członkostwo dawało przede wszystkim przepustkę do życia podczas okupacji niemieckiej. Dzięki temu uratowało się wiele osób. Swoją karierę prof. Szybalski rozwiną przede wszystkim w USA stając się jednym z najsłynniejszych na świecie biologów molekularnych – jak stwierdził Polish Institute of Arts and Sciences of America (PIASA) nadając Mu nagrodę im. Kazimierza Funka -  Niemal każda dziedzina biologii molekularnej, mikrobiologii i biologii komórkowej otrzymała impuls dzięki genialnym odkryciom prof. Szybalskiego. Podczas popołudnia filmowego zaprezentowano film biograficzny o prof. Szybalskim w reżyserii Anny Ferens „Esencja życia”. Losy Polaków w Ameryce niewątpliwie przybliżył drugi film dokumentalny „Czwarta Dzielnica” duetu Adriana Prawicy i Rafała Muskały. Filmowa opowieść doskonale rekonstruuje historyczną rzeczywistość, cofając widza do XIX i początków XX wieku gdy do Ameryki przybyło prawie 4 mln Polaków. To właśnie oni stanowią tytułową „czwartą dzielnicę”.

     W poniedziałek Zjazd dosłownie i w przenośni „nabrał wiatru w żagle”. Chicago żegnało nas ciepło z perspektywy wody. Pan dr Waldemar Nikliński przygotował niespodziankę w postaci wycieczki żaglówką po Jeziorze Michigan. Następnie przemieściliśmy się do drugiego stanu – Indiana gdzie czekały na nas szeroko otwarte wrota gościnnego domu Państwa Barbary i Waldemara Niklińskich.  Wieczorne spotkanie zakończyło oficjalną część Zjazdu. Delegacja z Polski miała jeszcze dłuższą misję do wypełnienia. Następnego dnia bowiem, w South Bend uczestniczyliśmy w dwóch bardzo ważnych oficjalnych spotkaniach. We wtorkowe przedpołudnie gospodarzem był dr Chris Karam – dyrektor nowoczesnego Szpitala św. Józefa (Mishawaka Medical Center). Nasza delegacja poznała zasady funkcjonowania szpitala, zwiedziła poszczególne oddziały i wymieniła doświadczenia na temat systemu opieki zdrowotnej w Polsce i USA. Drugie spotkanie odbyło się popołudniu w Uniwersytecie Notre Dame, założonym w 1842 roku przez francuskiego misjonarza Edwarda Sorina. Uniwersytet słynie m.in. z prężnie działającego Stowarzyszenia Alumnów i Przyjaciół Notre Dame. Delegację z Polski przyjęła dyrektor Stowarzyszenia – pani Dolly Duffy. Amerykańskie Stowarzyszenie stanowi doskonały wzorzec dla białostockiego. Dyskutowano o potrzebach środowiska studentów i absolwentów, inicjatywach podejmowanych przez Stowarzyszenie, angażowania społeczności akademickiej w życie uniwersytetu itp. Na koniec uczestnicy zwiedzili historyczny campus uniwersytecki.

    Ostatni punkt bardzo rozbudowanego programu Zjazdu stał się niejako momentem symbolicznym. Wizyta w Notre Dame uświadomiła i poświadczyła jak wielką rolę należy przykładać do ochrony i kultywowania dziedzictwa akademickiego. Każda uczelnia to studenci, kadra naukowa i administracyjna ale również absolwenci i sympatycy. Inwestować w przyszłość, w rozwój danego uniwersytetu należy bazując na silnym fundamencie historii i tradycji oraz tożsamości akademickiej. Niech ten ostatni akord VI chicagowskiego Zjazdu brzmi jak najmocniej i jak najdłużej.

    Magdalena Grassmann

     

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.