Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Zmiany w szpitalu dziecięcym .
 • Ostatnia zmiana 11.03.2016 przez Medyk Białostocki

  Zmiany w szpitalu dziecięcym

  Nowy system segregacji pacjentów na SOR, nowy system informatyczny w poradniach i nowa strona internetowa - w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w nowym roku sporo zmian.

  Triage, czyli wstępna segregacja medyczna pacjentów na SOR, w skrócie oznacza taki podział poszkodowanych pacjentów, aby ci najbardziej potrzebujący czekali najkrócej. Przeszkoleni ratownicy i pielęgniarki najpierw wstępnie oceniają stan pacjenta, a potem przypisują go do jednej z trzech grup: czerwona (natychmiastowa pomoc, zagrożenie życia, czas oczekiwania nie więcej niż 10 min.), żółta (pacjent z tej grupy będzie czekać na pomoc około 60 minut, to osoby wymagające rozszerzonej diagnostyki, chorzy z gorączką poniżej 38 stopni, czy z pojedynczymi złamaniami), zielona (czas oczekiwania 2-4 godz.). System ten funkcjonował na dziecięcym SOR już jakiś czas, jednak dopiero teraz sformalizowano wszelkie procedury.

  Kolejną nowinką jest nowy system rejestracji pacjentów w szpitalnych poradniach (podobny do tego w szpitalu klinicznym). W założeniu usprawni proces rejestracji pacjentów w poradniach, ale jego uruchomienie nie obyło się bez komplikacji. Raz, że jako nowinka techniczna potrzeba było - zwłaszcza na początku - poświęcić mu więcej czasu przez obsługę, dwa - akurat w tym okresie nastąpiła zwiększona zachorowalność dzieci. Chorych było tak wielu, że szpital czasowo wstrzymał planowe przyjęcia maluchów na części oddziałów. W efekcie przez dwa pierwsze dni działania systemu, kolejki przed rejestracją były dość znaczne.

  Bez kłopotu za to działa nowa strona internetowa szpitala (www.udsk.pl). W porównaniu do poprzedniej, nowa jest bardziej uporządkowana. Informacje podzielono na trzy główne bloki: dla pacjenta, informacje praktyczne oraz na temat współpracy z UDSK. Do tego informacje o klinikach, poradniach i zakładach plus sekcja z aktualnościami szpitalnymi.

  bdc

   

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.