Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Troje naukowców z UMB zdobyło granty w konkursie NCN MINIATURA 1

    11.12.2017 15:56
    Autor: Administrator UMB

     

    dr Agnieszka Gornowicz, dr Joanna Pancewicz i dr Przemysław Wielgat z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znaleźli się wśród laureatów konkursu Narodowego Centrum Nauki Miniatura 1.

    Dr Agnieszka Gornowicz z Samodzielnej Pracowni Biotechnologii uzyskała dofinanowanie w wysokości 50 tys. zł  na projekt pt. "Molekularny mechanizm przeciwnowotworowego działania nowych pochodnych oktahydropirazyno[2,1-a:5,4-a']diizochinoliny i berenilowych komnpleksów platyny(II) w skojarzeniu z przeciwciałem anty-MUC1."

    Dr Agnieszka Gornowicz jest adiunktem w Samodzielnej Pracowni Biotechnologii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB. Stopień doktora nauk farmaceutycznych uzyskała w roku 2015 na podstawie rozprawy pt. "Wpływ przeciwciała anty-MUC1 na aktywność przeciwnowotworową cisplatyny i berenilowych kompleksów platyny w komórkach raka piersi" pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Bielawskiej. Efektem dotychczasowej pracy naukowej jest ponad 60 publikacji i doniesień zjazdowych o łącznym IF 23,76. Dr Gornowicz była stypendystką Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki finansowanego ze środków Unii Europejskiej, kierownikiem kilku projektów statutowych UMB oraz projektu finansowanego w ramach dotacji projakościowej Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Od 2015 roku jest opiekunem Studenckiego Koła przy Samodzielnej Pracowni Biotechnologii.

     

    Dr Joanna Pancewicz, adiunkt z Zakładu Histologii i Embriologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim zdobyła grant naukowy w wysokości 50 tys. zł. na badania pt. " Poszukiwanie nowych markerów nowotworzenia poprzez analizę szlaku Notch i EGFR w niedrobnokomórkowym raku płuca (z ang. NSCLC)”. Proponowany projekt ma na celu ocenę wspólnych mechanizmów aktywacji Notch-EGFR w NSCLC.

    Dr Joanna Pancewicz przez pięć lat pracowała na stanowisku Post Doc Fellow w University of Kansas Medical Center w USA, jest laureatką grantu finansowanego przez MNiSW- Iuventus Plus, jak również wielu innych projektów krajowych. Wymiernym efektem prowadzonych prac badawczych są często cytowane publikacje naukowe umieszczone między innymi w PNAS, Blood; o łącznym IF równym 54 oraz punktacją MNiSW równą 327.

     

    Dr Przemysław Wielgat z Zakładu Farmakologii Klinicznej, pozyskał 49390 zł. na projekt pt. "Ocena zmian sialilacji i ekspresji immunoreceptorów Siglec jako nowy aspekt immunomodulacyjnego działania deksametazonu w komórkach glejaka".

    Dr n. med. Przemysław Wielgat jest autorem i współautorem 38 publikacji i doniesień zjazdowych o łącznym IF 38.558 za co był nagradzany przez JM Rektora UMB. Jego dotychczasowa tematyka badawcza skupia się wokół roli procesu sialilacji w patologii układu nerwowego i oddechowego. Realizowany projekt jest kontynuacją badań rozpoczętych w czasie stażu naukowego w Life & Brain Center Uniwersytetu w Bonn i dotyczy udziału receptorów kwasu sialowego Siglec w osłabieniu nadzoru immunologicznego w nowotworach wywodzących się z komórek glejowych.

    Powrót