Podlaskie Dni Diabetologiczno-Endokrynologiczne odbyły się na UMB

24.04.2018 11:04

Ponad 100 osób uczestniczyło w cyklicznych Podlaskich Dniach Diabetologiczno-Endokrynologicznych zorganizowanych przez Klinikę Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych UMB.

Wydarzenie miało charakter edukacyjny. Było ciekawym forum wymiany poglądów i doświadczeń. Poziom merytoryczny konferencji zapewnili doświadczeni wykładowcy, uznani eksperci w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Uczestników konferencji powitali prof. dr hab. Maria Górska oraz JM. Rektor UMB, prof. dr hab. Adam Krętowski.

Wykład inauguracyjny dotyczący powikłań cukrzycy o typie makroangiopatii przedstawił JM. Rektor, prof. Adam Krętowski. O postępach w leczeniu retinopatii cukrzycowej referowała prof. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz.   Prof. Jolanta Małyszko mówiła o nefropatii cukrzycowej, a o leczeniu  bariatrycznym cukrzycy dr hab. Piotr Myśliwiec. Dr Rafał Maciulewski przedstawił możliwości i efekty leczenia pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej w województwie podlaskim. Kliniczny przypadek enteropatii cukrzycowej przedstawiła dr. Małgorzata Jacewicz- Święcka.   Podczas drugiego dnia konferencji prof. Irina Kowalska przedstawiła naukowe badania na temat „PCO – co nowego ?”. Aktualne zalecenia stosowania hormonalnej terapii wieku menopauzalnego przedstawiła dr M. Zbucka-Krętowska. Prof. Jolanta Słowikowska-Hilczer mówiła o wskazaniach do leczenia testosteronem. Uczestnicy konferencji wysłuchali ponadto m.in. wystąpienia prof. Bożeny Cukrowskiej na modny i kontrowersyjny temat „Dieta w chorobie Hashimoto ?”, o „Postępach w diagnostyce i leczeniu orbitopatii tarczycowej mówiła dr Helena Jastrzębska.  Dr hab. Anna Popławska-Kita rozpoczęła panel tematyczny dotyczący diagnostyki i leczenia raka zróżnicowanego tarczycy  w oparciu o nowe rekomendacje Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Problem leczenia chirurgicznego przedstawił dr Jarosław Szymczuk, leczenia ablacyjne I-131 pacjentów z rakiem tarczycy prof. Janusz Myśliwiec. Konferencję zakończyła dr Katarzyna Siewko przedstawiając schemat długoterminowej opieki nad pacjentem z rakiem zróżnicowanym tarczycy.

Patronami spotkania, które odbyło się w auli Wydziału nauk o Zdrowiu UMB byli: Białostocki Oddział Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Białostocki Oddział Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.