Alina Kułakowska profesorem nauk medycznych

21.06.2018 14:12

21 czerwca 2018 roku prof. dr hab. Alina Kułakowska odebrała z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora nauk medycznych.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Prof. dr hab. med. Alina Kułakowska ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku (AMB) uzyskując, z wynikiem bardzo dobrym, dyplom lekarza w 1992 roku. W latach 1992-1996 pracowała jako asystent w Zakładzie Farmakologii AMB. W 1995 roku obroniła tezy pracy doktorskiej pt. „Wpływ losartanu, selektywnego inhibitora receptorów angiotensynowych typu 1, na behawioralne efekty angiotensyny II” (promotor Prof. dr hab. med. Jan Braszko). Równolegle w 1993 roku dr Kułakowska rozpoczęła w ramach woluntariatu specjalizację z neurologii. Szkolenie specjalizacyjne kontynuowała od 1996 roku jako pracownik etatowy Kliniki Neurologii AMB, zdając z wyróżnieniem egzamin specjalizacyjny I stopnia w 1998 roku i II stopnia w 2001 roku. W 2012 roku dr A. Kułakowska uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie medycyny na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej „Ocena znaczenia gelsoliny w diagnostyce i patogenezie wybranych chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego”. Przez 2 lata (marzec 2015 – marzec 2017) A. Kułakowska kierowała Kliniką Neurologii UMB w trakcie jej remontu i rozbudowy, początkowo z upoważnienia JM Rektora zastępując kierownika Kliniki, a następnie jako p.o. kierownika. Od 1 kwietnia 2017 roku pracuje w Klinice Neurologii jako adiunkt (UMB) i zastępca kierownika kliniki (USK). Od 2015 roku pełni też obowiązki Konsultanta ds. neurologii w woj. podlaskim. Aktywnie uczestniczy w pracy Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN), aktualnie kieruje Białostockim Oddziałem, jest członkiem Zarządu Głównego PTN i pełni funkcję jego sekretarza. W dn. 9 maja 2018 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał A. Kułakowskiej tytuł naukowy profesora nauk medycznych.

Zainteresowania naukowe pani prof. Aliny Kułakowskiej koncentrują się na etiopatogenezie chorób zapalnych i demielinizacyjnych ośrodkowego układu nerwowego. W szczególności obejmują badania nad rolą białek wiążących aktynę w patogenezie procesu zapalnego oraz poszukiwanie markerów neurodegeneracji w płynie mózgowo-rdzeniowym. Prof. Alina Kułakowska uważana jest przez polskie środowisko neurologiczne za eksperta w dziedzinie epidemiologii, patogenezy i leczenia stwardnienia rozsianego.

Prof. A. Kułakowska jest zamężna, ma 2 dzieci (córka 26 lat i syn 17 lat).