Podręcznik Medycyna Sądowa

15.11.2019 12:13

Książka jest wspólnym dziełem całego polskiego środowiska ekspertów – specjalistów z zakresu medycyny sądowej i nauk pokrewnych. W gronie autorskim znaleźli się przedstawiciele wszystkich Katedr i Zakładów Medycyny Sądowej Uczelni Medycznych w Polsce, w tym Uniwersytetu Medycznego w Białystoku, a także Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie.

Celem podręcznika jest przygotowanie lekarza do partnerskiej współpracy z organami stosowania prawa, korpusem medyczno-sądowym i obszarem diagnostyki sądowej. Skierowany jest zatem zarówno do studentów kierunków medycznych, lekarzy w trakcie szkolenia podyplomowego (nie tylko z zakresu medycyny sądowej), jak również specjalistów z dziedzin klinicznych i diagnostycznych (w tym diagnostów laboratoryjnych).

Podręcznik dostosowany do obecnego poziomu wiedzy i aktualnych problemów praktyki orzeczniczej i obejmuje szeroki przekrój współczesnej wiedzy medyczno-sądowej. To doskonałe kompendium tematyczne i praktyczny przewodnik dostosowany do aktualnych możliwości diagnostycznych. Wybór zagadnień i układ publikacji odzwierciedla problemy spotykane w rutynowej działalności eksperckiej.

Pierwszy tom podręcznika obejmuje tematy związane z tanatologią oraz traumatologią sądową, czyli problematykę weryfikacji okoliczności zgonu oraz różnicowania przyczyn zarówno tzw. śmierci gwałtownej, jak i śmierci nagłej. W kolejnych tomach zostanie szczegółowo omówiona diagnostyka sądowa, w tym genetyczna i toksykologiczna, a także zagadnienia opiniowania sądowo-lekarskiego oraz aspekty klinicznej medycyny sądowej.