Stanowisko Władz Uczelni w sprawie szczepień

12.01.2021 20:41

Kilkadziesiąt lat doświadczeń, liczne dane naukowe i epidemiologiczne zdecydowanie wskazują na to, że szczepionki chronią nas przed wieloma chorobami zakaźnymi. Ocenia się, że ponad 100 milionów osób zawdzięcza szczepieniom życie (szczególnie w okresie dzieciństwa). Szacuje się, że co roku szczepienia ratują życie około 2,5 miliona osób na całym świecie. Jest to możliwe dzięki uzyskaniu poprzez szczepienia immunologicznej ochrony przeciwko takim chorobom jak grypa, gruźlica, odra, poliomyelitis, błonica, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc. Należy jeszcze raz podkreślić, że szczepionki ratują życie, a osobom zdrowym pozwalają na zachowanie ich dobrostanu.

i akademickich. Jesteśmy przekonani, że Europejska Agencja Leków (EMA) bardzo wnikliwie przeanalizuje dostępne dane dotyczące skuteczności oraz bezpieczeństwa badanych szczepionek i już wkrótce będą one powszechnie dostępne na zasadach dobrowolności dla naszego społeczeństwa.

W sprawie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 opieramy się na wiedzy i doświadczeniu ekspertów chorób zakaźnych i epidemiologii. Uwadze opinii publicznej polecamy wypowiedzi pracujących na UMB czołowych ekspertów z tych dziedzin:
    prof. dr hab. Roberta Flisiaka (
    https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,prof--flisiak--w-maju-zachorowania-na-covid-19-beda-sporadyczne--to-oznacza-koniec-epidemii,artykul,83451199.html ) i prof. dr hab. Joanny Zajkowskiej (https://plus.poranny.pl/skutecznosc-kazdej-z-trzech-szczepionek-moze-byc-inna/ar/c14-15315004 ) i deklarujemy, że jak tylko badane preparaty będą zarejestrowane przez EMA i dostępne dla personelu medycznego, to poddamy się szczepieniom.

Jednocześnie będziemy aktywnie promowali takie działania w społeczeństwie, wśród Pracowników Uczelni, Szpitali Klinicznych, Studentów i Doktorantów.

Nauka przeciw pandemii - Biała księga szczepień