UMB podpisał umowę o współpracy z SPP ZOZ w Choroszczy

19.02.2021 11:20
    Autor: Administrator UMB

Porozumienie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z Samodzielnym Publicznym Psychiatrycznym ZOZ im. dr Stanisława Deresza w Choroszczy dotyczy m.in.: odbywania praktyk przez studentów UMB w strukturach Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy w zakresie żywienia zbiorowego pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, wymiany doświadczeń pomiędzy grupami zainteresowanych lekarzy, naukowców, kadry medycznej i studentów, oraz działań edukacyjnych w zakresie zasad zdrowego żywienia pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.
    Do ustalonych priorytetów wzajemnej współpracy należeć będzie:
    • kształcenie  studentów m.in. kierunku dietetyka z zakresu  racjonalnego odżywiania ludzi zdrowych, doboru właściwej diety w stanach chorobowych oraz technologii przygotowywania potraw dietetycznych na bazie nowo powstałego Centrum Dietetyki w Choroszczy
    • planowanie racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności
    • przygotowywanie potraw wchodzących w skład poszczególnych diet zgodnie z obowiązującą klasyfikacją i zasadami Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli
    • dokonywanie oceny stanu odżywienia oraz sposobu żywienia pacjentów
    • profilaktyka i leczenie chorób dietozależnych
    • ocena stanu odżywienia i zapotrzebowania na energię oraz składniki odżywcze
    • rozpoznawanie i leczenie niedożywienia związanego z chorobą, a także innych zaburzeń odżywiania
    • organizowanie żywienia indywidualnego i zbiorowego, dostosowanego do wieku
    • i stanu zdrowia pacjentów.
    Umowę z ramienia UMB podpisał Prorektor ds. Klinicznych i Szkolenia Zawodowego, prof. dr hab. Janusz Dzięcioł. Szpital Psychiatryczny w Choroszczy reprezentowała dyrektor placówki mgr Ewa Zgiet.