Piotr Myśliwiec profesorem nauk medycznych

03.03.2021 11:23

Postanowieniem Prezydenta RP z 11 lutego 2021r.  Piotr Myśliwiec otrzymał tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

prof. dr hab. Piotr Myśliwiec - Białystok, a zwłaszcza Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to moja kolebka i aktualne miejsce pracy.

Moją pasją od zawsze, kiedy pamiętam, była chirurgia. Droga do jej realizacji wiodła przez II Klinikę Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej, 3 lata spędzone w instytucjach zagranicznych (Kanada, Szkocja, Francja, Dania) do I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej. To w tej ostatniej, dzięki Prof. Jackowi Dadanowi, miałem możliwość wszechstronnego rozwoju w zakresie chirurgii endokrynologicznej (leczenie raka tarczycy, chorób nadnerczy, przytarczyc), bariatrycznej i laparoskopowej. Jako pierwszy wykonałem na Podlasiu operacje z zakresu chirurgii małoinwazyjnej: usunięcie nadnercza, przytarczycy, głowy trzustki. Odzwierciedla to także moje kierunki pracy naukowej, która pozwoliła mi na uzyskanie tytułu doktora w 2000 r., doktora habilitowanego w 2010 r. i obecnie profesury. Mój dorobek naukowy obejmuje ponad 70 prac oryginalnych oraz rozdział w podręczniku, o współczynnikach: IF - 80 oraz Hirscha - 12. Jestem recenzentem w licznych czasopismach naukowych ze współczynnikiem IF. Przewodniczę od 3 lat Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich. Zostałem wybrany przez Zarząd European Association for Endoscopic Surgery (EAES) na Prezydenta World Congress of EAES w 2022 r. Prowadziłem liczne szkolenia i warsztaty z zakresu chirurgii małoinwazyjnej oraz wielokrotnie wygłaszałem wykłady w kraju i za granicą. Jako czwarty chirurg w Polsce i, jak dotąd, jedyny na Podlasiu uzyskałem certyfikat Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej.

Jestem jedynym polskim ekspertem w prestiżowym światowym forum chirurgii otyłości: BARIAlink. Jako Przewodniczący Rady Lapco-Poland, we współpracy z chirurgami brytyjskimi, nadzoruję jakość laparoskopowych operacji raka jelita grubego.

Jestem szczęśliwym mężem i ojcem trojga dzieci. Uprawiam triathlon.