UMB na 24. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

08.05.2021 19:39

Jednym z najważniejszych wyzwań ludzkości jest minimalizacja następstw kryzysu klimatycznego. To właśnie klimat jest tematem 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, największej w Europie imprezie plenerowej o tematyce naukowej, która w tym roku z powodu pandemii odbędzie się całkowicie online.

Już po raz trzeci Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest częścią wydarzenia, które co roku współtworzy około 200 instytucji nauki z Polski i świata! Dzięki zaangażowaniu naszych ekspertów podczas Pikniku, od 9 maja, w tzw. wirtualnych namiotach, w Strefie Zdrowia będzie można obejrzeć produkcje UMB:

• Film pt. "Sprawdź jakość wody z kranu"

Ocena jakości wody za pomocą testów paskowych oraz prostych metod probówkowych.
    dr Mateusz Maciejczyk, dr Ewa Grzegorczyk

Zakład Higieny Epidemiologii i Ergonomii

• Film pt. "Promieniowanie wokół nas"

Pomiar dawek promieniowania jonizującego pochodzącego z otoczenia oraz promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego od telefonów komórkowych oraz routerów Wi-Fi.

Dr Jacek Kapała, Zakład Biofizyki

Mgr Elwira Gawarecka, Zakład Radiologii

oraz studenci:

Urszula Piórkowska- Elektroradiologia I rok II stopień, Studenckie Koło Naukowe "Napromieniowani" przy Zakładzie Radiologii

Kamil Szymański- Elektroradiologia I rok II stopień, Studenckie Koło Naukowe "Napromieniowani" przy Zakładzie Radiologii

Matylda Krulikowska- Elektroradiologia I rok II stopień, Studenckie Koło Naukowe "Napromieniowani" przy Zakładzie Radiologii

Mateusz Urban- Elektroradiologia I rok II stopień, Studenckie Koło Naukowe "Napromieniowani" przy Zakładzie Radiologii

Magda Łopuska- Elektroradiologia I rok II stopień, Studenckie Koło Naukowe "Napromieniowani" przy Zakładzie Radiologii

Wojciech Kowalewicz- Elektroradiologia I rok II stopień

• Film pt. "Środowisko a żywność"

Ocena zawartości azotanów w warzywach i owocach. Wykrywanie produktów jełczenia tłuszczów jadalnych. Wybrane parametry jakości naturalnych miodów pszczelich jako bioindykatorów środowiska.

dr hab. Katarzyna Socha, dr hab. Renata Markiewicz-Żukowska, dr Anna Puścion-Jakubik, mgr Monika Grabia

Zakład Bromatologii

• Film pt. "Radowe dziewczyny"

Radiologia na przestrzeni wieków i jej wpływ na klimat.

dr Magdalena Muskała, dr Marta Piszczatowska, Katarzyna Szarejko, Dominik Klucznik

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Filmy będą dostępne na stronie Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w strefie Zdrowie

Serdecznie zapraszamy również do dołączenia do wydarzenia na facebooku