Budowa Centrum Psychiatrii UMB na ostatniej prostej. Czas na wyposażanie szpitala

02.03.2022 08:23

Władze rektorskie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wicemarszałek Województwa Podlaskiego oraz dyrektorzy Uniwersyteckich Szpitali Klinicznych pokazali mediom powstające Centrum Psychiatrii.

Budynek mieści się na zapleczu Uniwersyteckich Szpitali Klinicznych od strony ulicy Wołodyjowskiego w Białymstoku (naprzeciw hali sportowej UMB)

Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Marek Malinowski podkreślił, że władze marszałkowskie podpisując 3 lata temu umowę na dofinansowanie budowy Centrum Psychiatrii szybko odpowiedziały na potrzebę społeczną jaką jest brak psychiatrii dziecięcej w regionie. Podziękował władzom UMB za owocną współpracę, która sprawiła, że za kilka miesięcy w szpitalu pojawią się pacjenci.  Marszałek dofinansował budowę i wyposażenie szpitala kwotą blisko 17 mln. złotych.  Ponad 20 mln. przyznało Ministerstwo Zdrowia. Wkład własny wniosły też Uniwersyteckie Szpitale Kliniczne.  W budynku liczącym ponad 3600 m2 znajdą się:

• Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży (całodobowy) – 36 łóżek
    • Klinika Psychiatrii Osób Dorosłych USK – 40 łóżek

Władze rektorskie uczelni, oraz dyrektorzy Uniwersyteckich Szpitali Klinicznych oprowadzili dziennikarzy po budynku pokazując jaką rolę będą pełniły poszczególne pomieszczenia. Za kilka dni rozpocznie się procedura otrzymania zgody na użytkowanie budynku, a następnie ogłoszone będą przetargi na wyposażenie.

Województwo Podlaskie w dniu 22 marca 2019 r. podpisało umowę z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku o dofinansowanie Projektu pt. „Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku”
    w ramach RPO Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020; Wartość Projektu – 20 000 000 zł, kwota dofinansowania: 16 999 999,98 zł. W tym samym dniu została również podpisana umowa pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku a Ministerstwem Zdrowia o udzielenie dotacji celowej ze Skarbu Państwa na dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Budowa Centrum Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
    i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku”.

Kwota dotacji: 22 616 000 zł, w tym: w 2020 r. – 8 616 000 zł, w 2021 r. – 9 000 000 zł, w 2022 r. – 5 000 000 zł.

W ramach projektu zaplanowano wybudowanie i wyposażenie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku. Projekt jest częścią przedsięwzięcia dotyczącego utworzenia Centrum Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, który zakłada budowę 4-kondygnacyjnego obiektu, w którym 1,5 kondygnacji naziemnej będzie przeznaczone na Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK.

Przedmiotowy projekt zapewnia realizację priorytetów zdrowotnych w zakresie zaburzeń psychiatrycznych dzieci i młodzieży dla województwa podlaskiego, zapewnienie godziwych standardów hospitalizacji pacjentów, wprowadzenie nowych technologii medycznych do diagnozowania i leczenia zaburzeń psychicznych, podniesienie bezpieczeństwa pacjentów do 18 r.ż., podniesienie jakości świadczeń specjalistycznych, zwiększenie efektywności systemu opieki medycznej dzieci i młodzieży poprzez zabezpieczenie pomocy psychiatrycznej populacji minimum jednego miliona osób zamieszkujących obszar województwa podlaskiego. Projekt jest zgodny ze Strategią Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020, cel operacyjny 3.3.

Realizacja inwestycji przebiega szybciej niż w zaplanowanym harmonogramie. Zakończenie wszystkich robót budowlanych planowane jest w do końca maja 2022 r. Wkrótce zacznie się wyposażanie szpitala w niezbędny sprzęt medyczny i łóżka, natomiast zakończenie realizacji całej inwestycji i otwarcie szpitala ma nastąpić w przypadku pacjentów dorosłych do końca wakacji, a w przypadku dzieci do końca roku 2022.

Szczegóły inwestycji:

CENTRUM PSYCHIATRII UDSK i USK w skład którego wchodzą:

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK w tym:

Dział Przyjęć

Poradnia Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

Oddział Dzienny Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży (całodobowy) – 36 łóżek

Klinika Psychiatrii Osób Dorosłych USK – 40 łóżek

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014- 2020 :

16 999 999,98 zł (17 000 000,00) – Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK