Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Aktualności

  Blisko 550 wydarzeń przygotowały podlaskie uczelnie w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki

  01.04.2022 16:08
  Autor: Administrator UMB
  XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 7-13 maja 2022r. Hasłem tegorocznej edycji jest cytat ze słów Alberta Einsteina „„Przyszłość należy do wyobraźni”. Festiwal współorganizuje 12 podlaskich uczelni i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, a koordynatorem jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który zaprosił dziś na konferencję zapowiadająca naukową imprezę.
  Jak poinformował prof. dr hab. Marcin Moniuszko, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju UMB, mimo wojny za naszą wschodnią granicą środowisko naukowe działa prężnie i przygotowało bogaty program festiwalowych wydarzeń. Będzie można zapoznać się m.in. z programem Białystok Plus, w którym naukowcy z UMB badają populację białostoczan pod kątem stanu zdrowia i mając tę wiedzę przyczyniają się do lepszej diagnostyki i skutecznego leczenia. - Ten festiwal to pokaz jedności i siły. Tej jedności potrzebujemy w tych dniach na każdym poziomie. My jako uczelnie pokazujemy po raz kolejny, że gdy w grę wchodzi dzielenie się naszym potencjałem ze społeczeństwem, jesteśmy jedną wielką drużyną – mówił prof. Marcin Moniuszko z UMB. Podziękował także partnerom z innych uczelni za owocną współpracę i wspólne inicjatywy. Koordynator tegorocznego Festiwalu Nauki i Sztuki, prof. Ludmiła Marcinowicz z UMB zachęcała mieszkańców do przybycia na ciekawe wydarzenia całymi rodzinami także z dziećmi. Zapewniła, że naukowcy przygotowali bardzo atrakcyjne warsztaty, wykłady, prelekcje, pokazy i doświadczenia naukowe w laboratoriach, a także imprezy kulturalne. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaplanował wiele wydarzeń popularyzujących i wyjaśniających zagadnienia medyczne. Zajęcia dedykowane są głównie młodzieży szkolnej oraz dzieciom, którzy w profesjonalnych laboratoriach będą mieli możliwość odkrycia praktycznego zastosowania nauki. Wśród proponowanych przez UMB imprez są m. in: zajęcia przedstawiające przebieg badań medycznych np. „Oddałem/am krew do badania. Jak odbywa się jej analiza?” oraz wiele propozycji, podczas których uczestnicy będą mogli skorzystać z fachowych porad: warsztaty Emisji Głosu, Konsultacje Dietetyczne czy zajęcia pt. „Co warto wiedzieć, wybierając kosmetyk do pielęgnacji domowej? i „Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja domowa”.
  Jak podkreślała prof. dr hab. Izabela Święcicka, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku, uczelnia jak zawsze przygotowała niezwykle różnorodną ofertę wydarzeń festiwalowych. To w sumie blisko 190 różnych propozycji.
  - Zapraszamy na różnego rodzaju wykłady, spektakle, wystawy. Zapraszamy do laboratoriów biologicznych, chemicznych i fizycznych. Jestem przekonana, że nasze propozycje będą cieszyć się ogromnym powodzeniem uczniów szkół i podstawowych, i wyższych. Przedszkolaków i ich rodziców. Swoją ofertę kierujemy też do seniorów – wyliczała prof. Święcicka. - W sposób szczególny zapraszam Państwa do Uniwersytetu w Białymstoku 13 maja, kiedy organizujemy masę wydarzeń. Warte polecenia jest nasze nowo otwarte Planetarium i Obserwatorium UwB, gdzie będzie można posłuchać m.in. o czarnych dziurach. Zapraszają do siebie m.in. matematycy, którzy będą dzielić się strategiami gier komputerowych. Chemicy zapraszają na ciekawe eksperymenty. Zapraszamy do zwiedzania Lasu Zwierzynieckiego z naszymi biologami, do odwiedzenia Centrum Przyrodniczego. Nasza oferta jest niezwykle bogata.
  Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB zachęcał do odwiedzenia największej na Podlasiu uczelni technicznej.  Poinformował, że w zakresie wydarzeń skierowanych do dzieci i młodzieży - uchodźców z Ukrainy PB przygotowuje cykl spotkań-warsztatów i wizytę na Uczelni. Politechnika organizuje także kursy językowe dla Ukraińców. Ponadto Prorektor Jarosław Szusta przedstawił kilka festiwalowych wydarzeń:  Jak telefony komórkowe pomagają pacjentom i lekarzom?, Fascynujący las event przygotowany przez  Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, a także  „Architektura – teologia – kosmos”.
  Obecny na konferencji zastępca prezydenta Białegostoku, Rafał Rudnicki zaprosił mieszkańców na rodzinny piknik naukowy, który odbędzie się 8 maja na stadionie miejskim w Białymstoku. Podkreślił, że współpraca miasta z uczelniami rozwija się wzorcowo i zachęcił młodych ludzi do studiowania w Białymstoku, gdzie mają do wyboru niezwykle bogatą ofertę kierunków.       

  Dziś ruszyła rejestracja na  wydarzenia!   

  Strona internetowa festiwalu:

   

   

  Powrót