Przemarsz norweskich studentów UMB z okazji Święta Niepodległości Norwegii

17.05.2022 22:13

Norwescy studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 17 maja hucznie obchodzą norweskie święto Konstytucji. W Norwegii dzień ten jest spędzany na piknikach, przemarszach i wspólnych imprezach. Dlatego też studenci UMB ubrani w stroje narodowe wyruszyli o 14.00 sprzed Opery i Filharmonii Podlaskiej i przemaszerowali do Pałacu Branickich, siedziby Uczelni. Wszystko odbywało się w radosnej atmosferze przy dźwiękach trąbek oraz pieśni patriotycznych.
    Takie celebrowanie narodowego święta Norwegii ma na Uczelni kilkunastoletnią tradycję. Zagraniczni studenci English Division ze Skandynawii, którzy tworzą liczną grupę spośród wszystkich obcokrajowców (110 osób, na ponad 400 studentów zagranicznych) manifestują w ten sposób swój patriotyzm.
    Norweski dzień konstytucji jest świętem państwowym Norwegii i jest dniem wolnym od pracy. To święto jest obchodzone corocznie 17 maja. Norwegowie nazywają je w skrócie Nasjonaldagen (Święto Państwowe) lub Grunnlovsdagen (Dzień Konstytucji).

Konstytucję Norwegii uchwalono 17 maja 1814. Proklamowała ona niepodległość Norwegii jako monarchii konstytucyjnej. Była próbą zachowania suwerenności państwowej, w obliczu groźby przyłączenia Norwegii do Szwecji, po druzgocącej porażce Królestwa Danii i Norwegii w wojnach napoleońskich.