UMB zaprasza na 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

17.05.2022 22:15

Bardzo miło nam poinformować, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku znalazł się w gronie wystawców 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Pikniku jest WODA.

25. Piknik Naukowy odbędzie się 21 maja 2022 r. na terenie Centrum Nauki Kopernik, w godzinach 11:00 – 20:00.

Stanowiska piknikowe pojawią się przed budynkiem, na wystawach, na patio, nad Wisłą (w Pawilonie 512), w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Stoisko Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znajdować się będzie w strefie zielonej przy numerze 406.

Eksperci z UMB przygotowali szereg ciekawych pokazów:

• Woda – ocena jakości wody pitnej i źródła żywieniowe (Zakład Bromatologii)

Zbadacie parametry wody pitnej: twardość, zawartość azotanów i amoniaku oraz chlorków. Nauczycie się mierzyć zawartość wody w produktach spożywczych na przykładzie miodu.

• Fosforany w wodzie pitnej – czy stanowią zagrożenie dla zdrowia? (Zakład Higieny, Epidemiologii i Ergonomii)

Czy związki fosforu w wodzie pitnej są niebezpieczne dla zdrowia? W dużym stężeniu - tak. Zbadajcie próbki wody z rzek oraz ścieków. Dostaniecie profesjonalne  testy laboratoryjne.

• Ślina – wodny płyn biologiczny o wielu właściwościach (Zakład Stomatologii Zachowaczej)

Chcecie zobaczyć sztuczną ślinę? Macie okazję. Ślina składa się w 99% z wody, ale swoje niezwykłe cechy zawdzięcza substancjom zawartym w pozostałym 1%. Co to za substancje? Sprawdźcie.

• Czy badanie fizyko-chemiczne moczu można zafałszować? (Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej)

Jak odróżnić próbkę prawdziwego moczu od fałszywego? Poddacie analizie różne płyny, które próbują udawać mocz: wodę destylowaną, kranówkę, sok pomarańczowy, marchewkowy, jabłkowy oraz colę.

• Czy masz suchą skórę? Sprawdź poziom jej nawilżenia. (Innowacyjny Kosmetolog)

Czy macie suchą skórę? Zbadajcie poziom wilgotności naskórka i skorzystajcie z porady kosmetologicznej. Dowiecie się, jak pielęgnować swój rodzaj cery, by zapewnić jej odpowiednie nawilżenie.

•

Serdecznie zapraszamy na oficjalną stronę Pikniku , gdzie znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje, jak również wydarzenie na facebooku.