Unikatowy na skalę Europy zabieg rekonstrukcyjny deformacji kręgosłupa u 13-letniego chłopca

22.05.2022 11:40

12 maja 2022 zespół chirurgów z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, złożony z ortopedów i neurochirurga, wykonał unikatowy na skalę nie tylko Polski, ale i Europy, zabieg rekonstrukcyjny masywnej, wrodzonej deformacji kręgosłupa u 13-letniego chłopca.

Dziecko urodziło się z zespołem wad wrodzonych. Jednym z komponentów był nieprawidłowo zbudowany kręgosłup – zaburzenia jego budowy wynikające z nieprawidłowego rozwoju w trakcie rozwoju embrionalnego. W trakcie wzrostu i rozwoju dziecka doszło do szybkiej progresji skrzywienia z uciskiem na rdzeń kręgowy. Wada postępując powodowała co raz większą deformację kręgosłupa oraz stenozę kanału kręgowego z objawami neurologicznymi.

Operacja trwała prawie 13 godzin. W trakcie zabiegu usunięto 3 kręgi szczytu skrzywienia, wypreparowano, uwolniono ze zrostów i oczyszczono rdzeń kręgowy na długości około 8 cm. Najbardziej newralgiczną i stresową częścią zabiegu było skorygowanie deformacji kręgosłupa z ponownym, prawidłowym ułożeniem wypreparowanego rdzenia kręgowego w kanale kręgowym.

Operację zakończyliśmy po prawie 13 godzinach osiągając sukces – odtworzyliśmy balans kręgosłupa, likwidując tym samym deformację, odbarczyliśmy uciśnięty rdzeń kręgowy i nie pojawiły się żadne komplikacje neurologiczne. Wręcz przeciwnie, w trakcie pobytu w Klinice, w okresie pooperacyjnym stan neurologiczny pacjenta poprawił się. Powodzenie zabiegu było możliwe dzięki pracy zespołowej: anestezjologa prowadzącego znieczulenie od początku do końca zabiegu, ortopedów, neurochirurga, pielęgniarek anestezjologicznych oraz instrumentariuszek.” – mówi dr Paweł Grabala, główny operator zabiegu.

Serdecznie gratulujemy całemu Zespołowi