Ostatnie pożegnanie dr Stanisława Sierko

05.12.2022 12:58
    Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy,
    że 3 grudnia 2022 roku, w wieku 90 lat
    zmarł dr Stanisław Sierko,
    emerytowany chirurg, artysta-malarz, ale też felietonista Medyka Białostockiego.

Stanisław Sierko urodził się w 1932 w Ogrodnikach. Był absolwentem Akademii Medycznej w Białymstoku z 1957 roku. Doktor Sierko był założycielem i pierwszym przewodniczącym Studenckiego Towarzystwa Naukowego AMB/UMB. Podczas dwóch ostatnich lat studiów pracował jako wolontariusz w II Klinice Chirurgii ówczesnej Akademii Medycznej. W 1961 roku uzyskał I stopień specjalizacji z chirurgii, a stopień doktor nauk medycznych zdobył w 1972r. W uczelni pracował do 31 lipca 1963 roku. Następnie swoje zawodowe losy związał z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. J. Śniadeckiego. II stopień specjalizacji uzyskał w 1965 r. Był aktywny zawodowo także za granicą: w Anglii i Libii.
    Wielką pasją Stanisława Sierko było malarstwo. Tworzył dużo, ale też chętnie pokazywał swoje prace. Jeszcze w wakacje miał swój wernisaż w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Białymstoku. Swoje prace wystawiał także w Galerii Slendzińskich. Uczestniczył w plenerach malarskich w Białymstoku, Warszawie, Zliten, Trypolisie i Budapeszcie. Był członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa.
    W Medyku Białostockim dr Stanisław Sierko dał się poznać jako sprawny felietonista. W swoich tekstach spisywał wspomnienia medyczne.
    Felietony Pana Profesora można przeczytać pod linkiem:

Uroczystości pogrzebowe
    Msza pogrzebowa odbędzie się 7.12.2022 (środa) w Starym Kościele Farnym w Białymstoku, o godz. 13.00. Pogrzeb na Cmentarzu Parafialnym w Choroszczy. Rodzina prosi o nieprzynoszenie kwiatów - „Niech symbolicznym kwiatem od Państwa będzie zbiórka na Hospicjum”.