Kolejny sukces naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

20.03.2023 17:17
    17 marca 2023 r. Agencja Badań Medycznych wyłoniła projekty naukowe, które zakwalifikowały się do wzięcia udziału w I edycji Programu Platformy Mentoringowej Warsaw Health Innovation Hub (WHIH).
    Ze zgłoszeń nadesłanych przez uczelnie biorące udział w programie wyłoniono 10 najwyżej ocenionych projektów o wysokim potencjale komercjalizacyjnym. Dwa spośród nich realizowane są na UMB:
    • projekt Test diagnostyczny dla niskozróżnicowanego nowotworu jajnika oparty o markery miRNA – lider dr Magdalena Niemira z Centrum Badań Klinicznych
    • projekt Nowy preparat biologiczny do leczenia chorób zapalnych dolnych dróg oddechowych – lider dr hab. Andrzej Eljaszewicz z Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji.

Ocenie podlegała nie tylko innowacyjność zgłoszonych projektów, ale także dorobek i potencjał realizujących je zespołów.
    Program WHIH ma charakter doradczo-rozwojowy. Jego zadaniem jest wsparcie prowadzonych projektów naukowych poprzez umożliwienie akademickim zespołom badawczym skorzystania z mentoringu. Pieczę sprawują uznani eksperci wskazani przez Partnerów WHIH, zarówno w zakresie doradztwa biznesowego, jak i w obszarach ekspertyz technologicznych, klinicznych i regulacyjnych.
    Liderzy i ich zespoły zostaną objęci mentoringiem obejmującym blok 20 godzin w okresie 3 miesięcy, który ma za zadanie wesprzeć ich w wypracowaniu ścieżki rozwoju zaproponowanej koncepcji technologicznej.
    Serdecznie gratulujemy!