Sukcesy studentek UMB na konferencji Leiden International (Bio)Medical Student Conference

23.03.2023 15:47
    W dniach 15-19 marca 2023 odbyła się 13 edycja międzynarodowej konferencji "Leiden International (Bio)Medical Student Conference" w Leiden, Holandia.
    Obecnie jest to największa odbywająca się co dwa lata konferencja studencka na świecie, która oferuje studentom medycyny, biomedycyny, farmacji i innych kierunków biomedycznych z całego globu możliwość zaprezentowania wyników swoich badań oraz uczestniczenia w najnowocześniejszych warsztatach. Ponadto, uczestnicy konferencji mają okazję wysłuchania wykładów prowadzonych przez światowych ekspertów oraz możliwość nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń z zagranicznymi studentami i badaczami.
    Zuzanna Parfienowicz podczas sesji „(Auto)Immunity” zaprezentowała wyniki badan dotyczących profilowania metabolomicznego pacjentów uczulonych na jad os/pszczół poddawanych swoistej immunoterapii, w pracy zatytułowanej "Metabolic profiling in patients allergic to Hymenoptera venom as a novel tool for monitoring the effectiveness of allergen-specific immunotherapy". Wystąpienie uzyskało najwyższe noty od oceniającego jury, przez co Zuzanna Parfienowicz została zwyciężczynią tej sesji tematycznej.
    Magdalena Krętowska w sesji "Cell, Tissue and Organ (Transplantation)" przedstawiła efekty prac na wdrażaniem praktycznym modelu in vitro w badaniach nad chorobą zmian minimalnych (MCD), w wystąpieniu zatytułowanym: "Assessment of lipopolysacharide (LPS) and puromycin aminonucleoside (PAN) application in recreating minimal change disease (MCD) in vitro". Wspomniana prezentacja również uzyskała największe uznanie wśród członków komisji oceniającej i Magdalena Krętowska została zwyciężczynią swojej sesji.
    Zuzanna Parfienowicz i Magdalena Krętowska to studentki czwartego roku kierunku lekarskiego, które rozwijają swoje zainteresowania naukowe wraz mgr Aleksandrą Starosz w Studenckim Kole Naukowym działającym przy Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji (kierownik: prof. Marcin Moniuszko), pod okiem dr hab. Kamila Grubczaka.
    Warto wspomnieć, iż promowanie wyników badań przez studentki jest możliwe dzięki finansowaniu uzyskanemu w ramach konkursu Najlepsi z Najlepszych 4.0 (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego), w projekcie: „Prezentacja na konferencjach międzynarodowych wyników badań nad nowymi sposobami modulowania odpowiedzi immunologicznej w chorobach o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym”.