Rektor UMB w Komitecie Monitorującym fundusze europejskie dla Podlasia

25.03.2023 13:57
    Prof. dr hab. Adam Krętowski, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymał zaproszenie do Komitetu Monitorującego (KM) Fundusze Europejskie dla Podlasia w latach 2021-2027. Pierwsze posiedzenie Komitetu z inicjatywy marszałka woj. podlaskiego, Artura Kosickiego odbyło się w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim. W obradach uczestniczyło ponad 50 uczestników, (reprezentantów biznesu, nauki, samorządu, administracji rządowej i organizacji pozarządowych), którzy otrzymali nominacje i będą opiniować planowane granty i projekty. Jednym z zadań Komitetu – jako szerokiego grona interesariuszy programu – jest zatwierdzanie kryteriów wyboru projektów. A kryteria są niezbędne, aby ogłosić nabory wniosków o dofinansowanie.
    W posiedzeniu uczestniczyli również za pośrednictwem platformy online przedstawiciele Komisji Europejskiej: Cinzia Masina, zastępca kierownika ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego oraz Simeon Shenev, nowy opiekun Podlaskiego z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. „Cieszę się, że jest państwa tak wielu. Liczę na wasz aktywny udział w pracach Komitetu. Odgrywa on bardzo ważną rolę w zapewnieniu poprawnego, skutecznego wdrażania i monitorowania funduszy europejskich. A bardzo istotną sprawą jest przygotowanie odpowiednich kryteriów, zgodnych z polityką spójności” – podkreśliła Cinzia Masina. Zaznaczyła, że warto poświęcić tym kryteriom wiele uwagi, bo przełożą się na dobrej jakości projekty. Z kolei Simeon Shenev dodał: „Polityka spójności to z pewnością najbardziej namacalny wyraz solidarności pomiędzy państwami europejskimi. Jej główny cel to poprawa jakości życia ludzi mieszkających w miastach, miasteczkach, na wsiach. Myślę, że te ideały zawsze powinny nam przyświecać. I Komitet Monitorujący również powinien mieć je na uwadze, mądrze wprowadzając zasady polityki spójności. Naszym celem jest silna zjednoczona Europa, silne Podlaskie – powiedział Simeon Shenev.
    Komitet Monitorujący to niezależny organ nadzorujący wykonanie Funduszy Europejskich dla Podlaskiego. Dokonuje m.in. przeglądu wdrażania programu i kontroluje osiągane cele. Zatwierdza również kryteria wyboru projektów, a także przyjmuje roczne i końcowe sprawozdania z wdrażania programu. Skupia przedstawicieli samorządu, administracji rządowej, organizacji związkowych, pracodawców, izb gospodarczych oraz organizacji pozarządowych i środowiska naukowego.
    Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 to 72,2 miliarda euro z polityki spójności oraz 3,8 mld euro środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Łącznie to około 76 miliardów euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne.
    Z tej puli województwo podlaskie ma otrzymać 1,3 mld euro w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Nasz region może również liczyć na wsparcie z Programu Polska Wschodnia, którego budżet to aż 2,64 mld euro.